Gündem Haberleri

  KKTC'de sendikalar eylem yaptı

  LEFKOŞA (A.A)
  02.07.2007 - 15:40 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) kamuda örgütlü iki büyük sendika Kamu-Sen ve Kamu-İş, “iş bırakma ve Meclise yürüyüş” eylemi yaptı.

  Amacı, “hükümetin sürdürdüğü partizan politikalara, yandaş istihdamlarına, zamlara ve kirlenen siyasete dur demek” olarak açıklanan eylem çerçevesinde Cumhuriyet Meclisi önüne toplananlar, “hükümet istifa etmesi” yönünde sloganlar attı ve bir “temiz eller operasyonunun” başlatılmasını istedi.

  “KDV iadelerinin ve geriye dönüklerin ödenmesini” talep eden eylemciler, “stopaj ve emlak vergileri ile KDV oranlarının artırılmasına” karşı çıktı.

  Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özgardaş, Meclis önünde yaptığı konuşmada, “hükümetin derhal istifa etmesini” istedi ve bir “temiz eller operasyonunun” başlatılması gerektiğini söyledi.Yolsuzluklar ve usulsüzlükler yaşandığını, hükümetin şaibeli olarak kurulduğunu
  savunan Özgardaş, “Temiz toplum, temiz siyaset anlayışıyla temiz eller operasyonu başlatılmasını istiyoruz. Hükümet derhal istifa edip, halkın yolunu açmalıdır” diye konuştu.

  Kamu-İş Başkanı Ahmet Çaluda ise Başbakan Ferdi Sabit Soyer'i “hırsızların bekçiliğini yapmak” ile suçladı.

  İki sendika, 25 Haziranda da Cumhuriyet Meclisi önünde ve içinde, iktidar ve muhalefet milletvekillerine “kırmızı kart gösterme” eylemi yapmıştı.

  HÜKÜMET OMBUDSMAN'A ŞİKAYET EDİLDİ

  Öte yandan, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kamu Görevlileri Yasası'nın uygulanmadığı iddiasıyla hükümeti Ombudsman Feridun Önsav'a şikayet etti.

  KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, Önsav'a verdiği şikayet mektubunda, Maliye Bakanlığı ile imzalanan 2007 yılı Mali Yılı Protokolü'nün 15. maddesiyle, hizmet içi eğitimlerin Temmuz sonuna kadar tamamlanması ve tüm iş yerlerinde terfi sisteminin yıl sonuna kadar uygulanmasının öngörüldüğünü, buna karşın hizmet içi eğitimlerin hala başlamadığını kaydetti.

  Kaptan, kamu görevlilerinin hizmet sınıfı içerisinde terfi ettirilmesi için gerekli çalışmaların başlatılmadığını belirtti.

  Ahmet Kaptan, Ombudsmandan, kamu görevlilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla gerekli çalışmaları başlatmasını talep etti.
  Ombudsman Feridun Önsav da, konuyla ilgili olarak ayrıntılı veya herhangi bir açıklama yapma durumunda olmadıklarını, en erken zamanda dosya açıp araştırma sonunda rapor hazırlanacağını bildirdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı