Dünya Haberleri

  KKTC'de ithal seçmen grevi

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  15.10.2003 - 01:53 | Son Güncelleme:

  KKTC'de dün sendikaların çağrısı üzerine bir günlük uyarı grevine giden binlerce Kıbrıslı memur, hükümetin genel seçim öncesinde Türkiyelileri vatandaşlığa teşvik politikasını protesto etti. Muhalefet partilerinin de destek verdiği grev başkent Lefkoşa'yı miting alanına çevirdi.

  Bir grup sendikanın çağrısı üzerine yarım günlük uyarı grevine giden Kıbrıslı kamu çalışanları, Lefkoşa'da 10'uncu Yıl Parkı'nda toplandı. 'Kıbrıs bizimdir', 'Barışa evet', 'Denktaş istifa' diye sloganlar atan kalabalık daha sonra kent merkezine yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe, öğrenci derneklerinin yanı sıra muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi lideri Mehmet Ali Talat da katıldı.

  RUM MEDYASINDAN BÜYÜK İLGİ

  Grev ve ardından düzenlenen yürüyüşe Rum medyası büyük ilgi gösterdi. Çeviri konusunda sıkıntı çeken Rum gazeteciler röportaj yapmak istedikleri Türklerle anlaşamadı. Yürüyüş sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. Bu arada KKTC'de yaşayan ve vatandaşlığa hak kazanan Türklerin Muhacerat Dairesi'ne akını devam ediyor. Vatandaşlık başvurusu için sağlık raporu alınması gerekiyor. Bu nedenle Lefkoşa'daki Devlet Hastanesi'nde de izdiham yaşanıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı