Dünya Haberleri

  KKTC'de hükümet kurma çalışmaları hız kazandı

  Hürriyet Haber
  24.04.2009 - 14:43 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 19 nisan seçimlerinin ardından, hükümeti kurma görevini vermeden önce Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen siyasi partilerin liderleriyle görüşmelerini sürdürüyor.

  Dün, mecliste tek başına hükümet kurma çoğunluğu kazanan Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) liderleriyle görüşen Cumhurbaşkanı Talat, bugün de 5 milletvekilliği kazanan Demokrat Parti (DP) ve 2 milletvekilliği kazanan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) liderleriyle ayrı ayrı bir araya geldi.

  DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, 26 milletvekili çıkaran UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu'nun, koalisyon arayışı içine girmeden, öncelikle tek başına hükümet kurmayı deneyeceğini düşündüğünü söyledi.

  Serdar Denktaş, 1 saat süren görüşmede, Cumhurbaşkanı Talat ile seçim süreci ve bundan sonra yapılacaklar konusundaki düşüncelerini paylaşma fırsatı bulduğunu anlatarak, herkesin seçim sonuçlarına saygılı olması gerektiğini kaydetti.

  Serdar Denktaş, yeni meclisin, 1 Mayıs Cuma günü yapılacak yemini sonrasında hükümet kurma görevinin verileceğine ve sürecin resmen başlayacağına işaret ederek, o süreçte UBP Genel Başkanı Eroğlu'nun partilerle görüş alışverişinde bulunacağını düşündüğünü de dile getirdi.

  ÇAKICI: “TDP, MECLİS İÇİNDE MUHALEFET GÖREVİNİ YERİNE GETİRECEK”

  Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, yaklaşık 1 saat süren görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “ciddi süreç ve ekonomik krizden dolayı çok geç kalınmadan yeni hükümetin oluşması gerektiğini” söyledi.

  Cumhurbaşkanı ile seçim sürecine ilişkin bir değerlendirme yaptıklarını, kurulacak yeni hükümet yapısı ve görevlendirmeyle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

  Hükümeti kurma görevinin UBP'ye verileceğini ifade eden Çakıcı, 26 milletvekiliyle hükümet kurmanın zorluklarına işaret etti.
  Kıbrıs müzakerelerinin ileriye taşınabilmesi için çözüm sürecinin desteklenmesi gerektiğini dile getiren Çakıcı, TDP'nin, hangi şartlarda olursa olsun, müzakereleri destekleyeceğini belirtti. TDP'nin meclis içinde muhalefet görevini yerine getireceğini kaydeden Çakıcı, “Üzerimize düşeni yapıp, katkı koyacağız. Amaç, bağcıyı dövmek olmayacak, üzüm yemek olacak” dedi.

  Mehmet Çakıcı, “talep gelmesi halinde UBP ile koalisyon kurar mısınız?” şeklindeki soruya, “Eroğlu'nun, 26 milletvekiliyle hükümet kurmak istediği yönünde bir takım açıklamaları var. Bu anlamda bize şu an bir değerlendirme düşmez” karşılığını verdi.

  Cumhurbaşkanı Talat, bugün ayrıca, meclise 2 milletvekili ile giren Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) heyeti ile de bir araya gelecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı