KKTC'de hayat durdu

Hürriyet Haber
28.01.2011 - 13:55 | Son Güncelleme:

KKTC'de bazı sendikaların oluşturduğu Sendikal Platform'un, hükümetin aldığı ekonomik tedbirlere tepki olarak bazı işyerlerinde başlattığı süresiz grev devam ederken, yarın ülke genelinde genel grev ve “toplumsal varoluş mitingi” başladı.

Lefkoşa İnönü Meydanı'nda düzenlenen “toplumsal varoluş mitingi”ne destek veren sendikalar, örgütlü bulundukları kamuya bağlı birçok işyerinde, hastanelerde, yerel yönetimlerinde, KİT'lerde, Ercan Havaalanı'nda greve gidildi.

Mitinge, bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri de destek veriyor. Devlet kurumu Türk Ajansı-Kıbrıs (TAK) ile Bayrak Radyo Televizyonu (BRTK) çalışanları da mitinge katılımı sağlamak için 11.00-14.00 saatleri arasında grev yapıyor.

DEV-İŞ  ve Dev-İş’e bağlı Devrimci Genel-İş, Emek-İş, Petrol-İş ve “kardeş sendika” Mağusa Türk Genel-İş, Toplumsal Varoluş Mitingi’ne katılımı sağlamak amacıyla örgütlü bulundukları iş yerlerinde bu sabah 08 itibariyle eyleme destek veriyor.

HASTANELERDE  DE  GREV YAPILACAK

KTAMS, KAMU-SEN VE K.T. Hemşireler ve Ebeler Sendikası, örgütlü bulundukları,  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ve Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde bu sabah 08:00'den, 29 Ocak  Cumartesi sabah 08:00'e kadar, 24 saat, acil servisler dahil, tüm birimlerde grev yapılacak.

MECLİS’TE DE GREV VAR

Cumhuriyet Meclisi’nde de yarın grev var. Meclis’te örgütlü sendika Meclis Çalışanları Sendikası (Mec-Sen)’in grevi 09.00-13.00 saatleri arasında yapıldı..

Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) de, Telekomünikasyon Dairesi’nin tüm şubelerinde saat 13'e kadar iş bırakma eylemine gidildi.

DEV-İŞ VE BAĞLI SENDİKALAR DA DESTEK VERİYOR

DEV-İŞ  ve Dev-İş’e bağlı Devrimci Genel-İş, Emek-İş, Petrol-İş ve “kardeş sendika” Mağusa Türk Genel-İş, Toplumsal Varoluş Mitingi’ne katılımı sağlamak amacıyla örgütlü bulundukları iş yerlerinde bu sabahtan itibaren greve gitti.

DEV-İŞ’in grev yapacağı işyerleri ve üyeleri şöyle:

“Mağusa Belediyesi, Girne Belediyesi, Gönyeli Belediyesi, Dikmen Belediyesi, Yeni Boğaziçi Belediyesi, Kıbrıs Türk Petrolleri, Boğaz Endüstri Madencilik, Taşel İçki Sanayi, Dörtrenk Matbaacılık, K.T. Eğitim Vakfı çalışanları, okul kantinleri çalışanları, kamu işyerlerinde çeşitli dairelerde çalışan üyeler, bazı bankalardaki üyeler.”

BAŞBAKAN KÜÇÜK: 28 OCAK'A GÖLGE DÜŞÜRMEK HAKSIZLIK

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, hükümetin gelecek nesillere sorumluluğu gereği almak zorunda olduğu ve halkı da rahatsız eden tedbirlerin, KKTC'nin aydınlık geleceği için hayati önem taşıdığını ve kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Bayrak Televizyonu'ndan (BRT) dün gece halka seslenen Başbakan Küçük, bugün yapılacak miting konusunda, halkın, siyasi partilerin tavrını çok iyi değerlendireceğine inandığını ifade ederek, “ülkeyi kaosa sürükleyecek bir ortam aramanın, hele 28 Ocak tarihine gölge düşürmenin en azından haksızlık olduğunu hatırlatmak istediğini” kaydetti.

28 Ocak'ın (1958) Kıbrıs Türkünün İngiliz sömürge idaresine karşı sergilediği direnişin mihenk taşı olduğu ve bugünün sömürge yönetimi ve emperyalizme karşı gerçekleştirilen onurlu direnişin yıldönümü olarak hatırlandığını belirten Küçük, şöyle konuştu:

“28 Ocak Kıbrıs Türkünün İngiliz sömürge idaresine karşı sergilediği direnişin mihenk taşıdır ve hep bugün sömürge yönetimi ve emperyalizme karşı gerçekleştirilen onurlu direnişimizin yıldönümü olarak hatırlanmaktadır. Bugün bu uğurda verdiğimiz şehitleri rahmetle anacağımız yerde, bir grup sendika yöneticisinin önderliğinde, önlemler bahane edilerek, Anavatan Türkiye'ye, onun değerlerine karşı halkımızın duyguları istismar edilmeye çalışılmaktadır. Kıbrıs Türkünü bugünlere taşıyan sürecin her noktasında maddi ve manevi katkılarını esirgemeyen devletimizi tanıyan tek ülke Türkiye'mizi dünyaya şikayet edenlerin temel ilkelerinde yer alan eylem gerekçelerinin sığındıkları ekonomik paketle de ilgisinin olmadığı herkesçe bilinmektedir.”

Başbakan Küçük, global ekonomik kriz karşısında tüm dünyanın, büyük ekonomiye sahip ülkelerin dahi tasarruf tedbirleri uyguladığına dikkati çekerek, hükümet tarafından alınan tedbirlerin bu çerçevede değerlendirilmesini istedi.

Yaptıklarının siyasi bedelini ödemeye dünden razı olduklarını dile getiren Küçük, şöyle konuştu:

“Hükümetimizin bizden sonraki nesillere olan sorumluluğu gereği, almak zorunda olduğu sizleri de rahatsız eden bu tedbirler, KKTC'nin aydınlık geleceği için hayati önem taşımaktadır ve kaçınılmazdır.

İcraatlarını kısa günün karı olarak görmeyen hükümetimiz, Anavatan Türkiye ile ülke ekonomisine yeni bir kimlik verecek tüm ekonomik sektörleri yaşayabilir, gelişebilir, sürdürülebilir bir seviyeye taşıyacaktır. Bu konuda kesin kararlıyız. Çünkü biz devletimize, insanımıza ve hep istismar edilmeye çalışılan gençlerimize hizmet için varız. Yaptıklarımızın siyasi bedelini ödemeye dünden razıyız. Temeli sağlam, mayası doğru, inancı hak olan mutlaka zafere ulaşır.”

Sendikalara sürekli diyalog çağrısı yaptıklarını kaydeden Başbakan Küçük, “Sendikalarımızın hak arama adına yasalarımız çerçevesinde her türlü eylemlerine hoşgörü ve saygıyla bakmaktayız. Ancak demokrasimizin sendika ve sendikalaşmaya sağladığı engin hakları kendi dünya görüş ve niyetleri doğrultusunda kullanmayı her fırsatta deneyen bazı odakların gayretlerini de çok iyi bilmekteyiz” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı