KKTC'de eşekli protesto

Hürriyet Haber
17.02.2011 - 16:31 | Son Güncelleme:

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve hükümetin hayvancılıkla ilgili politikasını protesto etmek amacıyla Meclis ve Tarım Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde protesto eylemi düzenledi.

KKTC Meclis önündeki eyleme Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB), Patates Üreticileri Birliği ile Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkar Odaları Birliği (KTEZOB) başkanlar düzeyinde katılarak destek verdi. Hayvancılar Meclis önüne “Vatan-Hürriyet-Ekmek” yazan pankart ve “hükümetin kendilerine eşek yerine koymasını” simgelediğini açıkladıkları bir eşek ve çobanla birlikte geldi.  Burada bir süre eylem yapıp Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre’yi istifaya davet eden eylemciler, “başarısız” diye niteledikleri Töre’yi görevden almaması halinde Başbakan İrsen Küçük’ü de suçlu ilan edeceklerini belirttiler. “Kötü hayvan yemi yediği için” ölen bir oğlağı havaya kaldırarak gazetecilere gösteren eylemciler, “sonumuz böyle mi olsun istiyorsunuz” sorusunu yöneltti.

NAİMOĞLULARI: “BİZİ DİLENCİ YAPTINIZ… ŞOVMEN BİZ DEĞİL, BAKANDIR”

Birlik Başkanı Mustafa Naimioğluları burada yaptığı konuşmada, Töre’ye hitap ederek, “Hayvan üreticileri değil, siz şovmensiniz” dedi. Namioğluları, üreten, emeğiyle geçinmeye çalışan hayvancıların sorunlarını duyurmak için yollarda olduğunu anlatarak, “Sorunlarımızı çözmeyen, bizi dinlemeyen, bu işi bilmeyen sizsiniz. Bizi bakanlık kapısında dilenci yaptınız. Zamdan başka bir şey yapmadınız, et ithal ederek hayvan fiyatlarının yüzde 50 düşmesine neden oldunuz” diye konuştu. Hükümeti hayvancılığı yok etmekle suçlayan Namioğluları, halka hayvancıya her şeye yalan söylendiğini, hayvancılar birliği ile oynandığını, ancak bugünden sonra kimsenin kendileriyle oynamasına izin vermeyeceklerini söyledi. Mustafa Namioğluları, eylem yapılacak diye para dağıtma kararı alındığını, ancak paraların hayvanları olmayanlara verildiğini, bununla da yetinilmeyerek bugünkü eyleme katılmasın diye akşam insanların telefonlarla tehdit edildiğini, eyleme katılınacak diye yarı buçuk yapılan ödemelerin bile durdurulduğunu anlattı. Namioğluları, iki yılda bir kilo arpanın fiyatının 30 kuruştan 45 kuruşa çıkarıldığını, ancak iki yıldır süt parasına bir kuruş artış yapılmadığını belirtti. Konuşması sık sık “halkını dinlemeyen bakan, bakan değildir”, “Töre istifa” sloganlarıyla kesilen Namioğluları, Töre’nin hayvancılara “biz sizin burnunuzu sürteceğiz” tehdidinde bulunduğunu da iddia etti. Namioğluları, hayvancının ekmek derdinde olduğunu, kimsenin hayvancıyı tehdit edemeyeceğini ifade ederek, “Sayın Töre sen bu işi bilmiyorsun. Senin kulağın hayvancıya, çiftçiye, bize kapalı. İstifa et” diye konuştu. Hayvan üreticilerinin, köylülerin gerçek milliyetçiler olduğunu söyleyen Namioğluları, Töre’nin yaptıklarının Kıbrıs Türk tarihine kara bir leke olarak yazılacağını belirtti. Eylemciler, Meclis önündeki eylemin ardından, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önüne gitti ve eylem burada devam etti.

TÖRE: “SOKAĞA DÖKÜLÜP EYLEM YAPMAYI GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK… HAYVANCILARIN EYLEMİ SİYASİ”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, Hayvancılar Birliği’nin bugün Lefkoşa’da yaptığı eylemi “siyasi” olarak niteledi.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı