Dünya Haberleri

  KKTC'de Erdoğan'a mektuplu tepki

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  07.02.2011 - 17:09 | Son Güncelleme:

  KKTC'de bazı sendikalar, Lefkoşa'da 28 Ocak'ta yapılan bir mitingde Türkiye aleyhinde pankart açılmasını sert bir dille eleştiren Başbakan Erdoğan'ı protesto etmek için Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği'ne yürüdü.

  KKTC'de bazı sendikaların oluşturduğu Sendikal Platform'un gerçekleştirdiği eylemin ardından Başbakan Erdoğan'ın, "bizden beslenenlerin bunu yapması manidar" ifadesini kullanmasına hem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hem de KKTC’den tepkiler gelmişti.

  Başbakan Erdoğan'ın bu sözleri üzerine Sendikal Platform’a üye sendikaların başkanları, Erdoğan’a iletilmek üzere hazırladıkları mektubu iletmesi için Türk Büyükelçiliği’ne gitmek istedi ancak, geniş güvenlik önlemiyle karşılaştı.

  DHA'nın haberine göre, büyükelçilik yetkililerine vermek istedikleri mektup için polisten izin isteyen sendika başkanlarına izin çıkmadı.

  Oldukça geniş güvenlik tedbirinin alındığı elçilik önünde, Sendikal Platform’a ‘mektubu postayla gönderin’ mesajı verildi. Bu mesaj, sendika başkanlarının tepkisine neden oldu.

  Bu sırada Sendikal Platform üyesi olan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Başkanı Ahmet Kaptan, tepkisini dile getirdi. Sendikal Platformun elçilik önüne gitme talebine olumlu yanıt gelmemesi ve ‘mektubu postayla gönderin’ mesajı verilmesi de tepkileri daha da artırdı.

  SENDİKAL PLATFORM’UN SÜRESİZ GREV VE EYLEMLERİ GENİŞLEYEREK DEVAM EDİYOR

  Öte yandan Sendikal Platform’un, hükümetin aldığı ekonomik tedbirlere karşı başlattığı süresiz grev ve eylemler genişleyerek devam ediyor.

  Sendikal Platform’un aldığı karar doğrultusunda Lefkoşa Tapu Dairesi, Mahkemeler ve Nüfus Kayıt Dairesi’nde günlerdir sürdürülen süresiz grevlere bugün Girne ve Gazimağusa’daki mahkemeler de eklendi. Mahkemelerdeki grevlere Kamu-Sen, KTAMS ve Kamu - İş üyeleri katıldı.

  KTAMS ile Kamu – Sen’in, Girne ve Mağusa limanlarında mesai saatleri dışında hizmet verilmemesi eylemi de sürüyor.

  ERDOĞAN-TALAT BULUŞMASI

  Gösterinin gerçekleştiği saatlerde Başbakan Erdoğan, KKTC 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile AKP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşmede, 28 Ocak’taki mitingle ilgili konunun ele alındığı bildirildi. Görüşmenin Talat'ın talebi üzerine gerçekleştiği belirtildi.

  EROĞLU: İKİ ÜLKE ARASINI AÇACAK EYLEMLERE VESİLE OLMAYIN

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise sendikalara, yapacakları eylemlerde, iki ülke arasını açacak eylemlere vesile  olmamaları çağrısı yaparak, “Belli kısmın, belli kişilerin açtığı pankartlar,  attığı sloganlar görüyorsunuz bizi nereden nereye götürmüştür ve tansiyonu  yükseltmiştir” dedi.

  “Toplumsal uzlaşı sağlama zamanı gelmiştir” diyen Eroğlu, Türkiye ile  ilişkilerin zedelenmesine müsaade etmemek için, bazı slogan ve sözlerden  vazgeçmek gerektiğini vurguladı.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecinde gelinen son durum  hakkında, olağanüstü toplanan Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu'na bilgi verdi.

  Eroğlu, 3 saati aşkın süren toplantının sonunda, Meclis'ten ayrılırken  yaptığı açıklamada, Cenevre'deki Kıbrıs görüşmesi ve önerilerle ilgili bilgi  verdiğini, güzel, anlamlı ve olgun bir toplantı olduğunu ifade ederek, herhangi bir tartışma ortamı olmadığını, milletvekillerinin sorularını da yanıtladığını  söyledi.

  Eroğlu, herkesin hassasiyetinin, Kıbrıs konusunda yaşayabilir, kalıcı bir  anlaşmaya ulaşılması olduğunu ifade ederek, Meclis'in müzakerelerde kendisini  desteklediğini kaydetti.
         
  “TANSİYON DÜŞMELİ”

  İç konularda, son günlerde yükselen tansiyonun düşürülmesi konusundaki  düşüncelerini de meclise aktardığını ve dün Mecliste temsil edilen siyasi parti  başkanları ile görüştüğünü belirten Eroğlu, toplumsal uzlaşmanın zamanının  geldiğini, bu tür tartışmaların Kıbrıs müzakere masasında ellerini  zayıflatacağını, halk arasında cepheleşmelere yol açacağını ve Türkiye ile  işbirliğine zarar vereceğini söyledi.

  Tansiyonu düşürücü bazı tedbirler üzerinde durulması gerektiğini, uzlaşı  arayışı için parti başkanlarına çağrı yaptığını, kurum ve kuruluşlarla da  görüşeceğini aktaran Eroğlu, toplumsal tansiyonun yüksek bir şekilde devam  etmesinin ülke içinde de sıkıntılara yol açacağı uyarısında bulundu.

  Türkiye ile ilişkilerin zedelenmesine müsaade etmemek için, bazı slogan  ve sözlerden vazgeçmek gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Belli  kısmın, belli kişilerin açtığı pankartlar, attığı sloganlar görüyorsunuz nereden  nereye, iki ülke arasında bizi götürmüştür ve tansiyonu yükseltmiştir” dedi.

  Eroğlu, sendikacıların eylem yaparken, aralarına alacakları kişileri iyi  değerlendirmesini ve bazı sloganlarla tansiyonu yükseltip, iki ülke arasını  açacak eylemlere vesile olmamasını söyledi.

  Eroğlu'nu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer uğurladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı