Gündem Haberleri

GÜNDEM

  KKTC'de domuz gribi aşısı başladı

  A. A.
  05.11.2009 - 14:14 | Son Güncelleme: 05.11.2009 - 14:14

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) sağlık çalışanlarına domuz gribi aşısı yapılmaya başlandı.

  Girne Dr. Akçiçek, Güzelyurt Cengiz Topel, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Gazimağusa Devlet Hastaneleri acil servislerinde başlayan aşı uygulaması, 9 Kasım Pazartesi gününe kadar devam edecek.

  Aşılama gönüllülük esasına göre ilk etapta kamu ve özel sağlık çalışanları, Cumhurbaşkanlığı ile milletvekilleri de dahil olmak üzere meclis çalışanlarına yapılacak.

  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi acil servisinde ilk aşılananlar arasında, KKTC Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin, Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. İlkay Şentürkler, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu da yer aldı.

  KKTC Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin, buradaki açıklamasında, kendi sağlığını ve toplum sağlığını düşünen herkesin bu aşıyı yaptırması gerektiğini, domuz gribi aşısı yaptırmanın, mevsimsel grip aşısı yaptırmaktan farkı olmadığını söyledi.

  Bazı kişilerin bilgi eksikliğinden, domuz gribi aşısı yaptırmaktan korktuğunu ifade eden Gökşin, aşıları yumurtaya alerjisi ve aşırı hassasiyeti olan kişiler dışında herkesin yaptırabileceğini belirtti.

  Domuz gribinden korunmanın yolunun aşı yaptırmaktan geçtiğini ifade eden Gökşin, aşı planlamasında bir değişiklik yapılmadığını, ilk etapta gelen 5 bin aşıyla kamu ve özel sağlık çalışanları, Cumhurbaşkanlığı ile milletvekilleri de dahil olmak üzere meclis çalışanlarının, daha sonra da sırayla isteyen herkesin aşılanacağını anlattı.

  Bir soru üzerine, "ülkenin sağlığını koruma açısından öncelikle sağlık çalışanlarının aşılanmasını ve ülkeyi yöneten kişilerin aşılanmasını öngördüklerini" kaydeden Gökşin, aşıların gelmeye devam edeceğini ve isteyen vatandaşların da aşılanacağını söyledi.

  Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu da tabipler odasının genel fikrinin de aşıyı herkesin yaptırması yönünde olduğunu belirterek, aşının yaptırılmasında herhangi bir problem olacağını düşünmediklerini kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı