Dünya Haberleri

  KKTC'de cumhurbaşkanlığı adayları kesinleşti

  Hürriyet Haber
  20.03.2005 - 13:37 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 17 Nisan Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine katılacak adaylar bugün kesinleşti.

  Cumhurbaşkanlığı seçim takvimine göre, adaylar Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yarın ilan edilecek. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın katılmadığı seçime, 9 aday katılacağını açıklamıştı.

  Cumhurbaşkanlığı için, Başbakan ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, ana muhalefet partisi Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Mustafa Arabacıoğlu, Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanı Hüseyin Angolemli, Yeni Parti (YP) Genel Başkanı Nuri Çevikel, Kıbrıs Sosyalist Partisi'nden (KSP) Zehra Cengiz ile bağımsız adaylar Zeki Beşiktepeli, Arif Salih Kırdağ ve Ayhan Kaymak adaylık başvurusunda bulunmuştu.

  KKTC'de 17 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde, bir adayın cumhurbaşkanı seçilebilmesi için, kullanılan geçerli oyların salt çoğunluğunu alması gerekiyor. Hiçbir aday salt çoğunluk sağlayamazsa, seçim yedi gün sonra en çok oy alan iki aday arasında yineleniyor ve en çok oy alan aday cumhurbaşkanı seçiliyor. KKTC'de cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl.

  Cumhurbaşkanlığı seçimi için propaganda dönemi de 22 Mart'ta başlayacak. Seçimlerle ilgili kamuoyu yoklama ve araştırmalar 2 Nisan'dan sonra yayımlanamayacak ve propaganda dönemi 16 Nisan'da sona erecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı