KKTC'de batık bankaları sahipleri boşaltmış

Hürriyet Haber
12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

KUZEY Kıbrıs'ta 40 bin mudiyi mağdur eden bankalar krizi, hükümetin bankalardaki mevduatların nereye gittiğini açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı. Ocak ayında yönetimine el konulan 4 bankadaki mevduatların tamamına yakınının yan kuruluşlarına kredi olarak kullandırıldığı ortaya çıktı. Söz konusu banka sahipleri ve yöneticileri hakkında yasal işlem başlatılacağı açıklandı.

KKTC Hükümet Sözcüsü Salih Miroğlu, Maliye Bakanlığı müfettişlerinin batık bankalarda yaptığı incelemenin tamamlandığını bildirdi. Bakan'ın açıklamasına göre banka yöneticileri ve bağlı şirketlerin kullandığı kredi oranları şöyle:

Kıbrıslı işadamı Elmas Güzelyurtlu'ya ait Everestbank, yüzde 90.4, Koç Holding'in son anda satın almaktan vazgeçtiği Hürbank yüzde 92.3, İşadamı Ali Balkaner'e ait Kıbrıs Yurtbank yüzde 84.3 ve Kıbrıslı armatör Fehim Küçük'e ait Kıbrıs Finansbank yüzde 58.8.

Salih Miroğlu, dört bankayla ilgili olara hazırlanan raporların Başsavcılığa gönderildiğini ve yasal işlem başlatılmasınının istendiğini söyledi. Miroğlu, yan şirketlere kullandırılan kredilerin tahsili için hukuk davaları açılacağını kaydetti. Söz konusu dört bankadaki toplam mevduatın 50-60 trilyon lira arasında olduğu belirtiliyor. Hafta başında yönetimine el konulan, Denktaş'ın dünürü işadamı Salih Boyacı'ya ait Kıbrıs Kredi Bankası ile Asil Nadir'e ait Kıbrıs Endüstri Bankası'ndaki toplam mevduatın ise 66 trilyon lira olduğu açıklanmıştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı