Gündem Haberleri

GÜNDEM

  KKTC'de 2 bakan görevden alındı

  Ali RUHLUEL/ LEFKOŞA, (DHA)
  07.09.2012 - 22:06 | Son Güncelleme: 07.09.2012 - 22:07

  KKTC’de Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 21 Ekim’de gerçekleşecek olan kurultayı ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

  Kurultaya sayılı günler kala parti içinde kıyasıya yarış başladı. İlk olarak Kurultayda aday olacağını açıklayan Başbakan İrksen Küçük’ün ardından, mevcut hükümette Sağlık Bakanlığı Yapan Ahmet Kaşif de aday olacağını açıklamıştı.

  KKTC’DE BAŞBAKAN KÜÇÜK’TEN KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

  Kurultay çalışmaları için kolları sıvayan adaylar kurultaya yönelik çalışamalarını hızlandırdığı bu günlerde ilk bomba KKTC Başbakanı İlksen Küçükten geldi. Başbakan Küçük, öğleden sonra KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyaret ederek 2 bakanın görevden aldığına dair yazıyı iletti. Başbakan İrsen Küçük, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ile Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i görevden aldığını açıkladı.

  10 GÜN İÇİNDE YENİ ATAMA

  KKTC Başbakan Küçük, görüşme çıkışında basına yaptığı açıklamada, anayasa gereği 10 gün içinde yeni atamalar yapılıncaya kadar eğitim bakanlığına kendisinin, sağlık bakanlığına ise içişleri ve yerel yönetimler bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun vekalet edeceğini açıkladı. Anayasal yetkiler kullanılarak 10 günlük sürede 2 bakanlığın vekaletle yürütüleceğini kaydeden Başbakan İrsen Küçük, bu görevlere kimin atanacağı konusunda milletvekilleriyle görüşerek karar vereceklerini, kararlarını Cumhurbaşkanı’na ileteceğini söyledi. Başbakan İrsen Küçük, soruları yanıtlarken, Cumhurbaşkanı’yla kurultay konusunu konuşmadıklarını, parti çalışmaları konusunda kısa bir görüşmeleri olduğunu ifade etti.

  TERS DÜŞME YOK

  Bakanların görevden alınma gerekçesiyle ilgili soruya Başbakan Küçük, "Hem Derviş Eroğlu’nun hem de kendisinin kabinesinde görev yapan herhangi bir ters düşme yaşamadıkları, herhangi bir eleştiri de getirmeyen bu arkadaşlarının kurultay yaklaşınca bazı söylemlerinin ve son haftalarda Kemal Dürüst’ün bakanlığına hiç gitmemesi ile kendisini tamamen Güzelyurt ilçe çalışmalarına vermesinin yeterli sebepler olduğunu" söyledi.

  KEMAL DÜRÜST: "BOYUN EĞMEDİM BENİ GÖREVDEN ALDI"

  KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan İrsen Küçük’ün kurultayda kendisini desteklemesini istediğini, ancak kendisinin bu teklifleri reddettiğini söyleyip, ’Boyun eğmedim, beni görevden aldı’ dedi.

  KAŞİF: "BAKANLIK GÖREVİMİ AKSATMADIM"

  Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de görevden alınmasının ardından yaptığı açıklamada, başbakanın kendisini görevden alma kararını KKTC cumhurbaşkanına yazılı olarak bildirdiğini söyledi. Bakanlıktan alınmasının tamamen başbakanın yetkisinde olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Kaşif, başbakanın gerek gördüğü zamanlarda kabine değişikliğine gidebileceğini kaydetti. Başbakan’ın bu düşüncesini kendisinden çok girilen bu süreçte Başbakanın bu hareketini halkın ve kamuoyunun vereceğini belirtti. Başbakan Küçüğün kendisinin bakanlık görevini yapmadığını ve kurultaya yönelik çalışmalar yaptığı gerekçesiyle görevden aldığını kaydeden Kaşif, bunun asılsız olduğunu kendisinin bakanlık görevini aksatma gibi bir durumun olmadığını öne sürdü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı