Gündem Haberleri

  KKTC’ye 2 aylığına kadın başbakan

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  12.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, geçen hafta gensoruyla düşürülen İrsen Küçük hükümeti yerine yeni hükümeti kurma görevini, 3 muhalefet partisinin üzerinde uzlaştığı ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Dr. Sibel Siber’e verdi. Parlamentoda güvenoyu sorunu bulunmayan Sibel Siber, 30 yıllık KKTC tarihinde ilk kadın Başbakan olacak. Siber,28 Temmuz’daki erken seçimlere kadar görevde kalacak.

  Eroğlu’ndan görevi alan Dr. Sibel Siber ilk açıklamasında, 3 muhalefet partisinin belirleyeceği teknokratlardan oluşan bir seçim hükümeti kuracağını söyledi. 50 sandalyeli parlamentoda 27 milletvekili ile çoğunluğu sağlayan ve Başbakan İrsen Küçük hükümetini gensoruyla düşüren 3 muhalefet partisi, yeni hükümet içinde, erken seçimlere katılmayacak siyasi isimlerin de bulunacağını açıkladı.

  Cerrahpaşa mezunu

  KKTC’nin ilk kadın Başbakanı Sibel Siber, 13 Aralık 1960 tarihinde Lefkoşa’da doğdu. 1983’te İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’den mezun olan Siber, 1989 ve 2000 yıllarında ABD’de burslu olarak mesleki eğitim gördü. 2009’daki erken seçimlerde de CTP’den milletvekili seçildi. Siber, evli ve iki
  çocuk annesi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı