Dünya Haberleri

  KKTC - Türkiye bütünleşme adımı Batı'yı korkutuyor

  Hürriyet Haber
  02.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nin Kıbrıs Rum kesimi ile üyelik görüşmelerini başlatmasıyla birlikte, Ankara'nın KKTC'yle yakın işbirliğine girerek entegrasyon yolunda adım atması, Batı'da kaygı yarattı. Dün gazetelerin bu konudaki görüşü şöyle:

  Washington Post :

  İş yine ABD'ye kaldı

  (Başmakale) AB, fırsatı beceriksizce harcamadan önce, Türkiye ve Kıbrıs'ın, AB'ye katılma başvuruları, Türkiye-Yunanistan ve Kıbrıs Türkleri ile Rumları arasındaki gerginliği azaltabilecek bir girişim olarak nitelendiriliyordu. Şimdi yeniden ‘savaş’ konuşulmaya başladı. Amerikan diplomasisi yeniden durumu kurtarmaya çağrılıyor. AB, genişleme sürecinde, sorunları tam olarak çözmese de, hiç olmazsa daha da ağırlaştırmayacak biçimde davranabilirdi. Avrupalılar, Türk-Rum sorunu ile ilgili az da olsa zekalarını kullanabilirlerdi.

  The Daily Telegraph:

  Kıbrıs bizim sorunumuz

  Kıbrıs, 1960 yılında imzalanan anlaşma ile bağımsız devlet olarak ortaya çıktı. Aynı anlaşma ile Kıbrıs'ın başka bir devletle kısmen veya tamamen ekonomik veya siyasi bütünleşmesi yasaklandı. Kıbrıs Rumları'nın dayandığı Anayasa, AB ile bütünleşmeyi yasaklıyor. AB, Rumlar'ın tek yanlı başvurusunu kabul etmekle onların Kuzey'le anlaşmaları konusundaki itici gücü de ortadan kaldırdı. Rumlar, AB ile tek başlarına ilişkiyi sürdürebileceklerini görünce, Türkler ile görüşmelerden kaçtılar. NATO'nun genişleme planına vetosunu çeken Türkiye, sorumlu davranışından dolayı cezalandırılırken, Yunanistan'ın uzlaşmaz tutumu ödüllendiriliyor.

  Financial Times:

  Kıbrıs, Türkiye'yi kontrol ediyor

  Ankara artık Denktaş'ı ılımlı davranmaya ikna etmiyor. 63 milyonluk Türkiye, 200 bin kişilik Kıbrıs Türkleri'nin kontrolüne girme tehlikesiyle karşı karşıya. AB, Türkiye'ye çok kötü davrandı. Ancak, sonunda Türkiye'nin de üyeliğe ehil olduğunu tanıdı ve son olarak daha yakın ilişkiler önerdi. Ankara, şimdi Brüksel'in verdiği sözü tutması için bastırmalıdır. Rum ve Türkler'i Avrupa şemsiyesi altında bir araya getirmek en iyi çözüm.

  The Guardian:

  Bölünme hızlanacak

  Son gelişmeler, Ada'da bölünmeyi hızlandıracak. AB, şimdi yarattığı bu sorun karşısında nasıl hareket edeceğine karar vermek zorunda. Kıbrıs, AB'nin genişleme planlarını rayından çıkarma potansiyeline sahip. Teslimi planlanan S-300 füzeleri Kıbrıs'a gönderilmeden uzlaşma bulunması zorunlu.

  Süddeutsche Zeitung:

  Bundan sonraki adım ilhak

  Türkiye'nin AB'ye misilleme amacıyla bundan sonraki adımının KKTC'yi ilhak etme olabilir. S-300'lerin Güney Kıbrıs'ta üslenecek olması Avrupa'da kaygılara yol açar.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı