KKTC’nin suyu Dragon Çayı’ndan akacak

Hürriyet Haber
07 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ekim 2005 - 22:44

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) su ihtiyacının Türkiye’den döşenecek boru hattıyla karşılanmasına dönük proje başlatıldı. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile Alsim Alarko şirketi arasındaki mutabakat zaptı, törenle imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Anamur Dragon Çayı’ndan alınacak suyun, 78 kilometre uzunluğunda denizin 250 metre derinine askıda döşenecek 1.6 metre çapındaki boru hattı ile Kıbrıs’a yılda 75 milyon metreküp su verileceğini, bunun 15 milyon metreküpünün içme suyu, kalanının da sulamada kullanılacağını söyledi.

ELEKTRİK VE GAZ:

Hilmi Güler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) su ihtiyacının Türkiye’den döşenecek boru hattıyla karşılanmasına dönük projeyi, elektrik ve doğalgaz sevk edilmesi projelerinin izleyeceğini söyledi. Güler, KKTC’nin su ihtiyacının karşılanmasına yönelik boru hattı projesinin ’bir nevi barış projesi’ olduğunu bildirdi. Güler, şöyle devam etti: ‘Dünyada petrol konuşuluyor. Ama su petrolden daha önemli hale geldi ve gelecek. Suyun stratejik önemine yurt içinde suyun son damlasına kadar kullanmak üzere somut projeler sürdürüyoruz. DSİ bu noktada DPT ile koordineli yoğun bir çalışma içinde bulunuyor. Yaptığımız hesaplara göre 2023 yılında bütün suyumuzun son damlasına kadar kullanacağız. Amacımız Cumhuriyetimizin 100. yılında suyu son damlasına kadar kullanmak.’

PETROL ARAR GİBİ SU:

Ayrıca petrol arar gibi su aradıklarını belirten Güler, bunun için yoğun bir çalışma başlattıklarını vurguladı. Güler, ’Türkiye’nin her noktasını tarayarak yer altı su kaynaklarını araştırıyoruz. Bunları bulduğumuz da ilave yeni yatırımlar söz konusu olacak’ dedi. Buradaki en önemli hedeflerinin yer altı suları ve yer altında boşlukları da tespit ederek buraları denize akan sular ile doldurmayı planladıklarını kaydeden Güler, ‘Doğalgazı depolar gibi suyu da depolamayı düşünüyoruz’ diye konuştu.

İLAÇ GİBİ GELECEK:

KKTC’nin su ihtiyacının büyük olduğuna dikkat çeken Güler, KKTC’nin yılda 8.4 milyon metreküp su ihtiyacının bulunduğunu söyledi. Bu ihtiyacın 2035 yılında 32 milyon metreküpe ulaşacağını belirten Bakan Güler, halen ülkenin yüzde 8’inde sulu tarımın yapılabildiğini, sulu tarımın yapılabildiği bölgede suların giderek tuzlu hale geldiğini bildirdi. Onun için Anamur’daki Dragon çayından boru hattı ile KKTC’ye gönderilecek suyun ‘ilaç gibi’ geleceğini, yani tam ihtiyacının olduğu bir dönemde gideceğini belirten Güler, DSİ’nin su konusunda KKTC’nin geçen yıl bir master planının hazırladığını söyledi.

Kişi başına gelirleri 9 bin 300 dolara çıkar

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, törende yaptığı konuşmada, yıllardır süren haksız ambargoya rağmen Türkiye ile işbirliği sayesinde KKTC ekonomisinin sadece son 3 yılda yüzde 34 büyüdüğünü söyledi. KKTC’ye yönelik yıllardır süren haksız bir ambargo bulunduğuna dikkat çeken Şener, şöyle konuştu: ‘Türkiye ile KKTC arasında yürütülen işbirliği ile Kıbrıs Türkü’nün refah seviyesinin artırılması için Türkiye olarak her türlü desteği vermekteyiz. 1974 öncesi Kıbrıs Türkü’nün kişi başına milli gelir düzeyi 300-500 doları yansıtırken, bu oran 2002’de 4 bin 400, 2005 sonu itibariyle de 9 bin 300 dolar civarında olacağı tahmin edilmektedir.’
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı