MERSİN HABERLERİ

KKTC’li Toros’tan Mersinli İşadamlarına ‘Geç Kalmayın’ Çağrısı

IHA
31.08.2015 - 14:45Son Güncelleme :

MERSİN DENİZ TİCARET ODASI BAŞKANI CİHAT LOKMANOĞLU VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, KKTC TİCARET ODASI BAŞKANI FİKRİ TOROS'U ZİYARET ETTİ.

IHA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, KKTC’de önemli yatırımlar yapıldığını belirterek, “Mersin bizim için nefes borusudur. Mersinli işadamları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile iş yapmak için geç kalmasın” çağrısında bulundu.
Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Başkanı Cihat Lokmanoğlu ile Yönetim Kurulu üyelerinin KKTC ziyareti devam ediyor. MDTO yönetimi bu kapsamda, KKTC Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros’u ziyaret ederek, ekonomik ve siyasi gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulundu. Ziyaretten iki odanın işbirliği yapması kararı çıktı.
Ziyarette yaşadıkları sorunları MDTO yönetimiyle paylaşan KKTC Ticaret Odası Başkanı Toros, Mersin Limanı’nda yapılan taşımalarda sıkıntılar yaşandığını belirterek, sorunun çözümü için MDTO’dan yardım istedi. Mersin’in yavru vatan için ayrı bir önemi olduğunun altını çizen Toros, “Mersin bizim için nefes borusudur. Bu nedenle Mersin’den yaptığımız ticaretin ayrı bir önemi var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ekonomide gelişme içinde. Kıbrıs Türk toplumu ekonomik olarak kalkınmak zorundadır. Ancak siyasi sorunlar ekonomimizi ciddi boyutta etkilemektedir. Her şeye karşın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde önemli yatırımlar yapılmaktadır. Mersinli işadamları bu konuda geç kalmasın” dedi.
MDTO Başkanı Lokmanoğlu ise Mersin Limanı ve gümrükte yaşanan sorunların çözümü için gerekli girişimleri yapacağını dile getirdi. Kıbrıs’a transit ticaretin daha kolay gerçekleştirilebilmesi için mutlaka çalışmalar yapılmalısı gerektiğini vurgulayan Lokmanoğlu, “Biz bu konuda gerekli girişimleri gerçekleştireceğiz. Bunun yanında yalnız Mersin Limanı değil, Taşucu Limanı’nın tekrar çalışır hale getirilmesi gerekmektedir. Çünkü gelecekte Konya ve Karaman için önemli bir çıkış kapısı olacaktır. Bu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne de olumlu yansıyacaktır” diye konuştu.
MDTO heyeti daha sonra Yakındoğu Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş’la görüştü. Ziyarette, MDTO’nun Yakındoğu Üniversitesi ile özellikle denizcilik eğitimi ve deniz araştırmaları konusunda işbirliği yapması kararlaştırıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden KKTC’li Toros’tan Mersinli İşadamlarına ‘Geç Kalmayın’ Çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ağustos 2015 tarihinde saat 14 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KKTC’li Toros’tan Mersinli İşadamlarına ‘Geç Kalmayın’ Çağrısı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı