Dünya Haberleri

  KKTC Ercan Havaalanı'nda uyarı grevi

  A.A.
  05.08.2009 - 14:47 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), hükümetin çıkardığı eşel-mobil sistem ve ek mesailerle ilgili yasa gücünde kararnamelerin geri alınması talebiyle bugün Sivil Havacılık Dairesinin Ercan Havaalanı bölümünde 4 saatlik uyarı grevi yaptı.

  Ercan'daki Sivil Havacılık Dairesi personelinin tümünün katılımıyla saat 06.00'da başlayan grev, saat 10.00'da tamamlandı.
  Grevden etkilenen 9 uçak seferi, grevin ardından, saat 10.00'dan itibaren rötarlı olarak yapılmaya başladı.

  Birçoğu grevden veya uçuşların rötarlı yapılacağından habersiz yolcular, uzun süre Ercan Havalimanı'nda beklemek zorunda kaldı.
  KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, Ercan Havalimanı girişindeki grev yerinde basına yaptığı açıklamada, Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinin seçim öncesi halka ve çalışanlara verdiği sözlerin tam tersini yaptığını söyledi.

  Hükümetin kararnameyle eşel-mobil ödemelerini 2 aydan 6 aya çıkardığını, ek mesaileri de üçte bire veya yarısına düşürdüğünü kaydeden Kaptan, ek çalışmanın çalışanların değil, amirlerin uhdesinde olduğuna dikkati çekti.

  Ülkedeki sorunların sadece çalışanlardan yapılacak kesintilerle çözülemeyeceğini vurgulayan Kaptan, çözüm için tüm tarafların fedakarlık yapması, bu amaçla da ilgili kesimlerin bir masada toplanması gerektiğini belirtti.

  Kaptan, hükümetin kendi harcamalarından da kısıntılar ve fedakarlıklar yapması gerektiğini ifade etti. Alınacak önlemleri anlayışla karşılayabileceklerini, ancak bunların diyalog içinde yapılması gerektiğini ifade eden Kaptan, "çalışanların haklarının budanmasına devam edilmesi durumunda, grevlerin ülke geneline dalga dalga yayılacağını" kaydetti.

  Greve katılımın yüzde yüz olduğunu da belirten Kaptan, 9 uçak seferinin grevden etkilendiğini, bu sürede yolcuların mağdur olmasının sorumlusunun KTAMS olmadığını söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı