ANKARA HABERLERİ

KKTC Dışişleri Bakanından Türkiye'deki spor takımlarına çağrı

DHA
27.07.2017 - 12:13Son Güncelleme :
DHA

Mustafa TURAPOĞLU/ANKARA,(DHA)-KUZEY Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye'deki futbol ve diğer tüm branşlardaki spor takımlarına, Kıbrıs Türk futbolu ve sporu üzerindeki izolasyon ve ambargoların aşılabilmesi için işbirliği ve desteği artırmaları yönünde çağrıda bulundu.
Bakan Tahsin Ertuğruloğlu, özellikle Türkiye futbol takımlarının KKTC futbol takımları ile dostluk maçı başta olmak üzere aralarındaki sportif işbirliğini artırmasının, ambargoların kaldırılması ve ülke gençliğinin motivasyonunun artması bakımından büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Ülke üzerinde uygulanan haksız ve insanlık dışı izolasyon ve ambargolardan en fazla gençlerin muzdarip olduğuna dikkat çeken Ertuğruloğlu, Anavatan Türkiye'nin desteğiyle bu kısıtlamaların belli bir dereceye kadar aşıldığını, tüm bunlara rağmen Türkiye ile işbirliğinin artarak sürdürülmesinin önem arzettiğini ve beklendiğini belirtti. Ertuğruloğlu bu kapsamda, Kıbrıs Türk gençliğinin uluslararası spor müsabakalarına katılımlarda ciddi ambargolara tabi olmasının motivasyon eksikliği yarattığını ve Kıbrıs Türk sporunun gelişiminin ve gençlerin spor aktivitelerine yönelimlerinin kısıtlandığını ifade etti.
Uluslararası alanda beklentilerini sürdürürken Kıbrıs Türk sporuna gençlerin aidiyet hissetmesi, ülkelerine olan sevgilerinin perçinlenmesi için motivasyona ihtiyaç duyduklarını, bu noktada kendi spor camialarının yanı sıra Anavatan Türkiye'nin spor kulüplerinden haklı beklentileri olduğuna işaret eden Ertuğruloğlu şöyle devam etti:
"Türkiye futbol takımları ve diğer branşlardaki spor takımları, Türkiye tarafından resmi olarak tanınmasa da Güney Kıbrıs takımları dahil tüm branşlardaki spor takımlarıyla uluslararası alanda dostluk maçları dahil müsabakalara çıkmaktadır. Ancak Kıbrıs Türk takımları ile dostluk maçına bile çıkılmaması, gençliğimizi ve halkımızı derinden yaralamakta ve motivasyonunu kırmaktadır. BM iyi Niyet Misyonu çerçevesinde sürdürülen Kıbrıs müzakere sürecinin bittiğinin açıklandığı bu yeni dönemde Anavatan Türkiye spor takımlarından KKTC sporuna daha fazla destek bekliyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde büyük bir taraftar kitlesine sahip takımların KKTC futbol takımları ile dostluk maçı yapması ilk aşamada sporla uğraşan gençliğimizi cesaretlendirecektir. Spor alanındaki işbirliğinin artırılması özelde Kıbrıs Türk sporu genelde ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak, ülkemiz üzerinde uygulanan insanlık dışı ambargolara karşı sesimizin daha güçlü duyurulmasına vesile olacaktır. Bu noktada, diğer tüm alanlardaki koşulsuz işbirliğimiz ve ilişkilerimiz de düşünüldüğünde , Türkiye spor kulüplerinin bu beklentimize hassasiyetle cevap vereceğine , desteklerini artıracaklarına olan inancım tamdır."   

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde KKTC Dışişleri Bakanından Türkiye'deki spor takımlarına çağrı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ekim 2018, Salı
 • İmsak
  05:30
 • Guneş
  06:53
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:16
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı