Gündem Haberleri

GÜNDEM

  KKTC’de 20 Temmuz kutlamalarına tasarruf tırpanı

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  20.06.2013 - 17:55 | Son Güncelleme: 20.06.2013 - 18:12

  KKTC’de 28 Temmuz’da yapılacak erken seçimlere kadar geçici süreyle işbaşına gelen koalisyon hükümeti, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 39’uncu yıldönümü törenleri için tasarruf önlemleri aldı. Son yıllarda büyük ilgi gören Şafak Nöbeti etkinliğinin de iptal edilmesi tepkiyle karşılandı.

  Geçici hükümetin Dışişleri Bakanı Kutlay Erk dün yaptığı açıklamada, kısıtlı bütçe olanaklarını gerekçe göstererek 20 Temmuz törenlerinde davetli sayısının mümkün olduğunca az sayıda tutulacağını belirtti. Erk, sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerine sponsor olmayacaklarını belirterek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’a çıkarma yaptığı noktada düzenlenen Şafak Nöbeti etkinliğine maddi destek vermeyeceklerini söyledi.
   
  ŞAFAK NÖBETİ’NDEN TEPKİ

  Türkiye’den gelen çok sayıda sanatçının yer aldığı Şafak Nöbeti etkinliğinin organizasyon komitesi ise, Kutlay Erk’in açıklamasına sert tepki göstererek, Dışişleri Bakanlığı’nı sponsor olarak görmediklerini ve herhangi bir talepte bulunmadıklarını belirterek, siyasi bir kararla etkinliğin kutlama programından çıkartıldığını ileri sürdü.

  Organizasyon komitesi, Şafak Nöbeti etkinliğinin bu yıl da yapılacağını açıklayarak sivil toplum örgütlerinden gönüllü katılımcı beklediklerini belirtti.

  Şafak Nöbeti etkinliği kapsamında, Girne'de Türk ordusunun çıkarma yaptığı 19 Temmuz'u 20 Temmuz'a bağlayan gece, Yavuz Plajı'nda sanatçıların katıldığı konserler düzenleniyor ve güneş doğana kadar nöbet tutuluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı