Gündem Haberleri

  KKTC Cumhurbaşkanı Talat ameliyattan çıktı

  A.A.
  27.02.2006 - 18:43 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın by-pass ameliyatını gerçekleştiren iki ekipten birinin başkanlığını yapan Prof. Dr. Cihat Bakay, ameliyatın başarılı geçtiğini ve Talat'ın şu anda yoğun bakımda bulunduğunu bildirdi.

  Prof. Dr. Bakay, ameliyata giren diğer ekibin başkanı Doç. Dr. Belhan Akpınar ve Cumhurbaşkanı Talat'ın anjiyosunu gerçekleştiren Prof. Dr. Vedat Aytekin'le birlikte Florance Nightingale Hastanesi'nde basın toplantısı düzenledi.

  Burada konuşan Prof. Dr. Bakay, Talat'ın ameliyata hazırlıklı ve morali iyi girdiğini söyledi. Ameliyatın zamanlamasının da çok ideal olduğunu dile getiren Prof. Dr. Bakay, şunları kaydetti:

  “Anjiyo sonucu ana damarda yüzde 70 daralma tespit edilmişti. Ameliyatta göğüs damarını alarak kalbin önündeki en önemli damarı dediğimiz 'LAD' dediğimiz damara by-pass ameliyatı yapıldı. İşlem olarak basit bir işlemdi. Ama çok önemli bir damar olduğu için hastanın sağlığı yönünden çok gerekli bir operasyondu. Ameliyat başarılı geçti. Herhangi bir komplikasyon olmadı. Hastamız şu anda yoğun bakımda.”

  Prof. Dr. Bakay, göğüsten alınan damarın, yüzde 96 oranıyla uzun yıllar boyunca açık kaldığını belirterek, 10 senedir bu tür operasyonlarda göğüs damarı kullandıklarını söyledi.

  Herhangi bir problem olmazsa Cumhurbaşkanı Talat'ın hastanede 7-10 gün kalmasının yeterli olacağını ifade eden Prof. Dr. Bakay, yarın yapılacak konsültasyona göre de yoğun bakımda kalma süresinin 2-3 gün olabileceğini söyledi.

  Prof. Dr. Cihat Bakay, ameliyatın 3-3.5 saat sürdüğünü, Cumhurbaşkanı Talat'ın 2-3 hafta sonra görevinin başına dönebileceğini sözlerine ekledi.

  Doç. Dr. Belhan Akpınar da ameliyat sırasında Cumhurbaşkanı Talat'ın diğer 2 damarının fevkalade iyi durumda olduğunun tespit edildiğini, bunun da ileriki yaşamı için sevindirici olduğunu söyledi.

  Tek damarın tıkalı olması halinde by-pass'ta özellikle göğüs damarını tercih ettiklerini belirten Akpınar, “Ameliyat olmasaydı enfarktüs riski yüksekti” dedi.

  Doç. Dr. Akpınar, Cumhurbaşkanı Talat'a bundan sonra yaşamında diyetine dikkat etmesi, hafif egzersizler yapması, kolestrol seviyesini ve kan yağlarını düşük tutması önerilerinde bulunduklarını kaydetti.

  Mehmet Ali Talat'ın eşi Oya Talat da ameliyat esnasında endişelendiğini, ancak şu anda çok güzel duygular içerisinde bulunduğunu ifade etti.

  Bu arada, basın toplantısı öncesinde Oya Talat hekimlerin yanına giderek tek tek hepsine teşekkür etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı