Gündem Haberleri

  KKTC Amerikan Üniversitesi kapatıldı

  Hürriyet Haber
  29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Para karşılığında diploma düzenlendiği ortaya çıkan ve bu nedenle de tüm diplomalarına YÖK'ün ambargo koyduğu KKTC Uluslararası Amerikan Üniversitesi kapatıldı.

  Halen burada okuyan bini aşkın gencin ve ailelerinin yıllarının ve paraların boşa gitmesine neden olan üniversite için KKTC Milli Eğitim Bakanlığı da ‘‘Öğrenci ve veliler mağdur edilmiştir’’ itirafında bulundu.

  YÖK'ün ÖSYM Kılavuzu'ndan da çıkardığı Amerikan Üniversitesi'nin, KKTC Yüksek Öğretim Denetleme ve Akreditasyon Kurulu'nun (YÖDAK) önerisini, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın uygun görmesiyle kapatıldığı öğrenildi. YÖK'ün, tasfiyesine başlanacak okulun öğrencileri için bir paket hazırladığı öğrenildi.

  YATAY GEÇİŞ HAKKI

  ÖSYM'nin sınavına girerek kayıt yaptırdığı KKTC'deki başka üniversiteden Uluslararası Amerikan'a yatay geçiş yapan öğrencilere, KKTC'deki diğer üniversitelere transfer hakkı verilecek. Bu öğrencilerin geçmiş sayılmaları için ‘En az 2.00 C veya CC’ almış olmaları gerekecek.

  Bu öğrencilerin hem Türkiye hem de KKTC'deki diğer üniversitelere geçmelerine izin verilmeyecek.

  Geçen yıl aldığı karar uyarınca, 1997-1998 öğretim yılından sonra mezun olanlara denklik vermeyeceğini duyuran YÖK, 1998-1999 öğretim dönemi şubat ve haziran mezunlarının denklik başvurusunu ‘koşullu’ kabul edecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı