Ege Haberleri

  KKTC 2.Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat: 'Aday olmayacağım'

  Haldun AKYÜZ/AKHİSAR
  23.12.2014 - 11:26 | Son Güncelleme:

  KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanlığı için aday olmayacağını, ancak aktif siyasete devam edeceğini söyledi.

  Akhisar Genç İşadamları Derneği'nin (AKGİAD) davetlisi olarak geldiği Manisa'nın Akhisar İlçesi'ne gelen KKTC önceki Cumhurbaşkanı Talat, Gölet Büyük Salon'da 'Tarih Perspektifinde Türkiye- Kıbrıs İlişkileri' konulu konferans verdi. Bir saat süren konferansta Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs meselesenin uluslararası bir sorun olduğunu söyledi. Talat, Kıbrıs sorunun çözülmesiyle, Türkiye ve KKTC'nin Avrupa Birliği'ne girmesinin ve Ege sorunun çözümünün kolaylaşacağına dikkati çekti.

  21 Aralık 1963 ten beri, 51 yıldır, yarım asrı geçmiş bir sorunlar yumağı ile karşı karşıya olunduğunu vurgulayan Talat, bu süre içinde Kıbrıs'ta yaşananlara, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin Enosis'ten taviz vermememesi, Kıbrıslı Türkler'e yapılan baskı ve tecritler ile Kıbrıs Barış Harekatı ve sonrasındaki gelişmeler konusunda da detaylı bilgiler verdi.
  KKTC 2.Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat: Aday olmayacağım
  Birinci ve ikinci Kıbrıs Barış Harekatları'nın Yunanistan'daki askeri cuntanın da sonunu getirdiğini belirten Mehmet Ali Talat, "Türkiye'nin ve Kıbrıslı Türkler'in eline çözüm için fırsatlar geçmesine rağmen, değerlendirmeler istenen düzeyde olmadı. Birleşmiş Milletler (BM) kararları da aleyhimize çıktı. Ardından BM çözüm için devreye girdi. Annan Planları, karşılıklı görüşmeler, görüşmelerden çekilmeler, sorunu bu günlere getirdi. Sorun, bir dünya sorunu oldu. Ama tek yol sorunun çözülmesidir. Bunun için diplomatik girişimlerin aralıksız sürmesi için tüm gücümüzü harcamamız gerekiyor. Kıbrıs sorununu çözümünü aklı başında Rumlar da hatta liderleri de istiyor. Fakat cesaret edip açıklamada bulunamıyorlar" diye konuştu.

  Konferansın sonunda izleyicilerin soruları yanıtlayan Talat, 2015 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını yineleyip ancak aktif siyasete devam edeceğini söyledi.
  Bir başka soru üzerine de Talat, AB'nin hantal bir yapı olduğunu, çözüm için aktif görev almasının beklenmemesi gerektiğini, sorunun çözülmesinin Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'ta Türk ve Rum kesimlerini her açıdan rahatlatacağını ifade etti.

  Konferansı, Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Akhisar Garnizon ve Hava Meyan Komutanı Hava İstihkam Albay Coşkun Bumin, AK Partili Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, Gaziler Derneği üyeleri ve çok sayıda Akhisarlı izledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı