Gündem Haberleri

GÜNDEM

  KKR, UN Ro-Ro’dan önce First Data’yı aldı, Türkiye’ye girdi

  Demet CENGİZ BİLGİN
  15.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Finans kuruluşlarına kart, ATM ve POS yönetimi hizmetleri sunan ABD’li First Data, Türkiye’ye girme kararı aldığı günlerde UN Ro-Ro’nun yeni sahibi de olan özel yatırım fonu KKR’ye 29 milyar dolara satıldı. Böylece KKR’nin Türkiye’deki ilk yatırımı UN Ro-Ro değil First Data oldu.

  UN Ro-Ro şirketini 1.3 milyar dolara satın alarak Türkiye’deki ilk doğrudan yatırımını yapan dünyanın önde gelen özel yatırım fonu Kohlberg Kravis Roberts (KKR), Türkiye’deki ilk yatırımını First Data ile gerçekleştirdi. KKR, finans kuruluşlarına kart, ATM ve POS yönetimi gibi hizmetler sunan ABD’li First Data’yı 24 Eylül’de 29 milyar dolara satın aldı. First Data, daha önce Türkiye’de ofis açmak, gelişen bankacılık pazarında yer almak için kolları sıvamıştı. First Data’nın Türkiye’de kuruluşu 1 Ekim’de tamamlandığında şirketin yeni patronu KKR olmuştu bile. Böylece KKR, Türkiye’de ilk yatırımını UN Ro-Ro ile değil First Data ile yapmış oldu. KKR daha önce Beymen ve Boyner Mağazacılık’la da ilgilenmişti.

  DIŞ KAYNAK KULLANIMI: First Data’nın Türkiye Genel Müdürü Soner Canko, First Data’nın, Türkiye’deki finans kuruluşlarına, kart ve kredi işleme, ATM ve POS yönetimi, dolandırıcılığa karşı koruma ve risk yönetimi gibi hizmetler sunacağını söyledi. Türkiye’de yabancıların bankacılık sektörüne girmesiyle bu işlerin, yurtdışında olduğu gibi dış kaynak kullanımı ile yapılmaya başlanacağını belirten Canko, "Bankalar, kurulu sisteme ya üye olacak ya da kendisi için özel çözüm hizmeti alabilecek. Dünyada olduğu gibi finans kurumları artık ATM ve POS yatırımı yapmak zorunda kalmayacak. Bir anda ülkenin her yerinde ATM yatırım yapmış gibi müşterisine hizmet edecek. Aynı durum POS iş modeli için de geçerli" dedi. First Data ABD pazarında 20 yıl önce büyümeye başladı. American Express operasyonlarıyla gelişim gösteren şirket Star Network ile ABD’de 280 bin ATM yönetiyor.

  TÜRKİYE’DE POS KİRLİLİĞİ: Türkiye’de ise bankacılığın sert rekabetle bu işlere girdiğini anlatan Canko, "Bankalar maliyet hesaplarına bakmadan POS ve ATM yatırımlarına girdi. Her türlü operasyonu kendileri yaptı. Türkiye’de şu anda 1.4 milyon adet POS cihazı ve 17 bin ATM var" dedi. Canko, Türkiye’deki POS kirliliğini şöyle anlattı: "Türkiye’de mağaza bankaya gidiyor, cirosunu anlatıp bankanın POS cihazını alıyor. Bunu her bankayla tekrarlıyor. Böylece mağazalar POS kirliliği yaşıyor. Bir kaç bankanın birleşip, ortak POS cihazı kullanması ara çözüm. Ana çözüm ise bağımsız bir operatörün kurduğu operasyona üye olmak."

  ATM’LER HOMOJEN DEĞİL: ATM’lerde dağılımın homojenize olmadığına değinen Canko şunları söyledi: "Bir noktada 10 tane var ama bazı bölgelerde hiç yok. Kanyon alışveriş merkezinde 9 ATM yan yana. Alışveriş merkezleri ve caddelerdeki ATM’ler bankalara ciddi kira maliyeti de getiriyor. Ortak kullanım bu maliyeti de düşürülebilir. Oysa beldelerde ATM’ler törenle açılıyor. Biz Türkiye’de Star gibi bir ağ kuracağız."

  7.1 milyar cirolu dev

  First Data’nın 38 ülkede operasyonu var.

  5 milyondan fazla ticari lokasyona, bin 900’ü aşkın kart kuruluşuna hizmet veriyor.

  Tüm dünyada 29 bin çalışanı var.

  2006 cinosu 7.1 milyar dolar.

  Devam eden operasyonlardan kárı 848 milyon dolar.

  Fortune 500 listesinde 331. sırada.

  Fortune’ın "En çok çalışılmak istenen şirketler" listesine 8 kez girdi.

  Geçen yıl 30 milyar adetin üzerinde yerel ve uluslararası işlem gerçekleştirdi.

  Kanyon’daki 9 ATM sunuma malzeme oldu

  TÜRKİYE’de bankaların operasyonlarını artık gözden geçirmeye başladığını anlatan Soner Canko şöyle konuştu: "Oysa First Data gibi şirketlerle bankalar kendi markalarını taşıyan veya ortak hnoktalardan faydalanıyor. Türkiye’ye gelen First Data’nın ATM’lerden sorumlu başkan yardımcısı, Türkiye’deki gibi yan yana ATMleri hiç bir yerde görmemiş. Fotoğrafını çekti, bir sunumunda kullanacakmış."

  Beldelerde ATM’ler törenle açılıyor

  First Data’nın Türkiye Genel Müdürü Soner Canko’nun dikkat çektiği Türkiye’de homojenize dağılmamış ATM’lere ilginç bir örnek. İstanbul başta olmak üzere belli noktalarda yan yana çeşitli bankalara ait ATM’ler yer alırken, hiç bir banka veya ATM’nin bulunmadığı beldelerde ATM’ler çiçek ve kurdeleli törenlerle açılıyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı