"Kızlarla erkekler ayrı eğitim görsün!"

Birce BORA / LONDRA
05.01.2015 - 11:06 | Son Güncelleme:

İngiltere Bağımsız Kız Okulları Derneği’nin ilk erkek başkanı Alun Jones kız ve erkek öğrencilerin 11-16 yaşları arasında ayrı eğitim görmeye ihtiyaç duyduğunu söyledi.

O yaşlarda kız öğrencilerin erkeklerden daha zeki olduğunu ve kendilerini daha iyi ifade edebildiğini belirten Jones, sınıfların ayrılması ile erkek öğrencilerin ülke genelindeki sınavlarda kızların gerisinde kalmasının engellenebileceğini iddia etti.

Sunday Times gazetesine konuşan Jones “Bir sınıfta hırslı, zeki, kendini ifade edebilen bir lady varsa; ki bir çok kız öğrenci böyle tanımlanabilir; erkek öğrencilerin, özellikle de çok parlak olmayanların gözü korkuyor. Bu nedenle de ya derse katılmamayı tercih ediyor ya da olgun olmayan davranışlar sergiliyorlar. Bu nedenle de kızlar başarılı oluyor, erkekler ise geride kalıyor” dedi.

Jones, 11 yaşına kadar erkek ve kız öğrencilerin birlikte eğitim görmesini; 11-16 yaş aralığında ise erkek ve kızların farklı sınıflara alınmasını önerdi. Müfettiş olarak da çalışan eğitimci, 16 yaşından sonra kız ve erkek öğrencilerin bir kez daha karma sınıflara alınacağını ve bu sayede eğitimde maksimum başarıya ulaşılacağını söyledi.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan resmi istatistikler İngiltere’de erkek öğrencilerin sınav başarısının ve üniversiteye başvurma olasılığının kızlardan oldukça düşük olduğunu göstermişti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı