« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kızlar İsveç'i de devirdi

Uluslararası Ümit Kızlar Hazırlık Turnuvası’nın ikinci gün son maçında Ümit Kız Milli Takım, İsveç’i 67-58 mağlup ederek ikinci maçından da galibiyetle ayrıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ahmet Cömert Spor Salonu’nda oynanan mücadelenin ilk dakikaları hücum açısından oldukça kısır geçti.İki takım da üst üste hücumlardan boş dönerken karşılaşmanın ilk basketi çeyreğin bitimine 6 buçuk dakika kala İsveçli Binta Drammeh’ten geldi. Alice Nyström de skora katkı yapınca rakibimiz 7-0’lık bir seri yakaladı. Çabuk toparlanan Ay – Yıldızlılarımız, farkı 1 sayıya kadar indirse de (6-7) İsveç, özellikle pota altını çok iyi kullandı ve Ananda Zahui’nin sayılarıyla tekrar farkı açtı (6-16). Gizem Başaran’ın oyuna girmesiyle tekrar dengeyi yakalayan millilerimiz, Gülşah Duman ve Ecem Güler’in sayılarıyla çeyrek sonunda farkı 5’e indirdi (13-18).

Ay – Yıldızlılar, karşılaşmanın ikinci periyotuna müthiş bir başlangıç yaptı. Hücumda üst üste sayılar bulan millilerimiz, yaptığı iyi savunmayla da İsveç’e ilk 4 dakikada sayı şansı tanımadı. Maç boyunca ilk kez Gizem’in basketinin ardından 19-18 öne geçen Ümit Kızlar, devre boyunca üstünlüğünü sürdürdü. Ayşe Cora ve Gülşah Duman’ın sayılarıyla 15-2’lik bir seri yakalayan Ay – Yıldızlılar devrenin bitimine 4 buçuk dakika kala 6 sayılık farkı yakaladı (26-20). İsveç bu dakikadan sonra hücumda daha iyi bir görüntü çizse de millilerimiz soyunma odasına 33-29 önde girmeyi başardı.

Mücadelenin ikinci devresinde de Ay – Yıldızlılarımız hem hücumda hem de savunmadaki iyi performansını sürdürdü. Bu bölümde takımımızın skor yükünü pota altındaki etkili oyunuyla Özge Kavurmacıoğlu üstlenirken 8-0’lik seri sonucu durum 46-35’e geldi. İsveç üçüncü çeyreğin son bölümlerinde serbest atışlardan bulduğu sayılarla oyuna tutunmaya çalıştı. Ancak Büşra Akgün ve Olcay Çakır’la sayılar bulan millilerimiz, üçüncü periyotu 10 sayı farkla 51-41 önde kapattı.

Final periyotu Binta Drammeh ve Olcay Çakır’ın karşılıklı bulduğu 3 sayılık basketlerle başladı. İki takım da oyunun son bölümünde savunmaları ikinci plana attı. Millilerimiz, Olcay Çakır’la skor üretmeye devam ederken İsveç adına Ananda Zahui pota altından sayılar buldu. Ay – Yıldızlılarımız bir ara farkı 16 sayıya (63-47) çıkartmasına karşın özellikle son 5 dakikada basit top kayıpları yaptı. Yine de farkın erimesine engel olan Ümit Kız Milli Takım, İsveç’i 67-58 mağlup ederek turnuvadaki ikinci maçından da galibiyetle ayrıldı.

SALON: Ahmet Cömert
TÜRKİYE (67): Olcay Çakır 12 (6 ribaunt – 2 asist), Gülşah Duman 10, Ferda Yıldız, Büşra Akgün 7 (2 ribaund), Ayşe Cora 8 (1 ribaunt – 6 asist), Özge Kavurmacıoğlu 12 (5 ribaunt), Ecem Güler 7 (2 ribaunt), Cansu Köksal (3 ribaunt), Nadya Zuyeva (2 ribaunt), Kübra Dicle 2 (2 ribaunt), Ayşegül Günay 5 (1 ribaunt), Gizem Başaran 4 (10 ribaunt)
İSVEÇ (58): Noaksson 7, Ida Christansen 7, Persson 3 (4 ribaunt), Alice Nyström (3 ribaunt), Ellen Nyström (4 ribaunt – 3 asist), Gustavsson 7 (1 ribaunt), Drammeh 13 (7 ribaunt), Vesterberg 5 (6 ribaunt), Ngcie 5 (4 ribaunt), Holmqvist (7 ribaunt), Ananda Zahui 11 (7 ribaunt)

1. PERİYOT: 13-18
2. PERİYOT: 20-11
3. PERİYOT: 18-12
4. PERİYOT: 16-17


Bunları da Beğenebilirsiniz