Ege Haberleri

EGE

  Kızkumu koruma altına alınıyor

  Mustafa SARIİPEK / MARMARİS, (DHA)
  25 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 24 Mayıs 2011 - 23:16

  MARMARİS’in Orhaniye Köyü’nde, denizin üzerinde kırmızı kumlardan oluşan, görenlerin ve yürüyenlerin hayran kaldığı, yılda 500 bin kişinin geldiği, başlangıcıyla bitiminde 1,5 metrelik iki deniz kızı heykeli bulunan Kızkumu, yok olma aşamasına gelince önlemler alındı.

  Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanı Ahmet Özyanık, develerle tur bile düzenlenen Kızkumu’nun aşırı kullanım ve baskı yüzünden yok olabileceğini belirtti, “SİT Kurulu’nun da uygun görüşüyle bir turnike koymayı düşünüyoruz. Amacımız sadece girişi kontrol etmek. Giriş sayısını 50 kişiyle sınırlandıracağız. Çıkanın yerine yenisi girecek” dedi.

  Yosunlar sökülmeyecek

  Kumları tutan yan yüzlerdeki yosunların temizlik amacıyla bilinçsizce sökülmesini de yasakladıklarını kaydeden Özyanık, şunları söyledi: “Turnike sisteminde bir de görevli koyarak orayı kontrol altında tutmaya çalışacağız. 50 kişilik gidiş gelişlerde insan sayısı fazla olmayacağından baskı azalacak ve kumdaki yayılma da ortadan kalkacak. Bu sene uygulamaya başlayıp sonraki yıllarda ne yapacağımızı gözlemleyeceğiz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı