Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kiziroğlu savaşı

  Okan KONURALP / ANKARA
  30 Aralık 2014 - 02:26Son Güncelleme : 29 Aralık 2014 - 23:45

  ‘Kiziroğlu Mustafa Bey’ adlı türkünün Başbakan Ahmet Davutoğlu’na seçim parçası olarak uyarlanması, derlemeyi yapan halk ozanı Murat Çobanoğlu’nun ailesinin tepkisini çekti.

  Torun Tolga Çobanoğlu MESAM’daki kayıtlara dikkat çekerek, şu açıklamayı yaptı: “Dedem Murat Çobanoğlu’nun babası Aşık Gülistan Çobanlar. Bu türküyü babasından duyan dedem esere renk katan ‘Peh peh peh, hey hey hey, kim kim kim’ gibi ara nameleri, müziği de değiştirerek eklemiş. Konya’da düzenlenen 1’inci Aşıklar Bayramı’na bu eserle katılıyor, birinci seçiliyor. 1965 yılında da plak çıkartıyor. 65 öncesinde bu türküyü dedemin okuduğu şekilde okuyan yok. Ayna Grubu’nun kasetinde de kaynak kişi olarak dedem geçiyor. Derleyenlerin telif hakkı yok yasalara göre ancak MESAM’ın ocakta yapacağı toplantıya delillerimizi sunacağız; ‘müzik’ Murat Çobanoğlu olarak değişecek. Köroğlu bestekar değil, bir halk şairi. Üzüldüğümüz nokta, tek bir telefon dahi açılmadan, eserin kullanılması. Bizden izin alınmadan kullanılması nedeniyle mahkemeye vermeyi düşünüyoruz.”

  Kiziroğlu savaşı

  5 aranjörden biri

  TÜRKİYE Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) kayıtlarında “Kiziroğlu Mustafa Bey” adlı türkünün bestecisi ve söz yazarı olarak 16’ncı yüzyılda yaşadığına inanılan Halk Şairi Köroğlu, derleyicisi olarak Karslı Murat Çobanoğlu’nun ismi geçiyor. Türküyü, AK Parti’nin Konya 5’inci Olağan İl Kongresi’nde seslendiren Ayna grubunun solisti Erhan Güleryüz ise MESAM kayıtlarında 5 aranjörden biri olarak yer alıyor.

  Kiziroğlu savaşı

  Çalan kim çırpan kim

  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Başbakan Ahmet Davutoğlu için hazırlanan ‘Kiziroğlu Mustafa Bey’ adlı türkünün muvafakatnamesinin kendisinde olduğunu açıkladı. Tekin, “Başbakan Davutoğlu için sözleri uyarlanarak kullanılmak istenen ‘Kiziroğlu Mustafa Bey’ adlı türkünün 24 aylık kullanım hakkını geçtiğimiz mart ayında ailesinden ben aldım. Şimdi arkadaşlarımız genel seçimler için türkünün bestesine uygun söz yazımı aşamasındalar. Yani öyle de böyle de olsa bu türküyü kullanacağız. ‘Çalan kim, çırpan kim’ diye söz yazdırıyorum” dedi. AKP’nin kullanım hakkı olup olmadığına hukukçuların karar vereceğini belirten Tekin, “Hukuk, AKP’nin de kullanabileceğine yönelik karar verebilir, beni ilgilendirmez. Kullanır, kullanmaz; bizim sözleşmemiz var, kullanacağız. Açıkçası AKP’den çıkışı bizim için sürpriz oldu. Ki şarkının özü bizim arayışımıza uyuyor. Başbakan ‘Kol keseceğim, Yüce Divan’a göndereceğim’ diyordu, gönderemedi ve gönderemeyecek, kesinlikle gönderemeyecek. Tüm bunlar Köroğlu’nun, Kiziroğlu’nun felsefesine uymaz Sayın Davutoğlu. Üstelik soldan nefret edip, bütün umudunu solda, sol felsefede araması da ayrı bir komiklik” diye konuştu.

  Kiziroğlu savaşı

  1999’da seçim türküsü yaptık

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Konya’da Ayna grubunun AK Parti için düzenlediği ‘Kiziroğlu’ parçasını 1999 seçimlerinde kendilerinin kullandığını söyledi. Vural, şöyle dedi: “Seçim dönemine girdik. AK Parti Konya’da seçim müziğini açıkladı. Baktık ki 1999’daki MHP’nin seçim müziği... Göründü ki yeni Türkiye dedikleri yerde MHP’nin seçim şarkısını bile yeni diye milletimize pazarlamak istiyorlar. Biz bunlara bu milletin türküsünü söyletmeye devam edeceğiz. Konya’da bizim seçim müziğimizi çalmışlar ama olsun. MHP olarak coşkumuzu bu müzikler ile dile getirmeye devam edeceğiz. Bu aslında bunların millete verecekleri yeni bir şey kalmadığını ortaya koymaktadır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı