Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Kiziroğlu' ile uğurlandı

  Anka
  22 Ağustos 2006 - 14:35Son Güncelleme : 22 Ağustos 2006 - 17:41

  Akciğer kanseri nedeniyle pazar günü hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Tuncer Necmioğlu, son yolculuğuna, Ruhi Su tarafından seslendirilen "Kiziroğlu Mustafa Bey" türküsü ile uğurlandı.

  Devlet Tiyatroları oyuncusu Tuncer Necmioğlu'nun cenaze töreni, Taksim Sahnesi'nde gerçekleştirildi. Tuncel Kurtiz, Suavi, Sumru Yavrucuk, Mazlum Çimen, Yavuz Bingöl, Bedri Baykam, Reis Çelik'in de aralarında yer aldığı bir çok sanatçının hazır bulunduğu törende, Şişli Belediye Başkanlığı ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi tarafından gönderilen çelenkler dikkat çekti.

  EN BÜYÜK ŞİKAYETİ VEFASIZLIKTI

   Necmioğlu'nun oğlu, Öcal Necmioğlu, gazetecilerin sorusu üzerine, babasının en büyük şikayetinin vefasızlık olduğunu söyledi. Necmioğlu, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında vefasızlık bir alışkanlık haline geldi. Babam da, Türkiye'de bir çok şeyden şikayetçiydi, vefasızlık  da bunlardan biriydi" dedi.

   Töreni sunan Gülsen Tuncer, Necmioğlu'nun "gerçek bir yurtsever, sosyalist ve komünist" olduğuna işaret ederek, politik tavrı nedeniyle bir çok kere başının derde girdiğini söyledi.

   Necmioğlu'nun 60 yıllık arkadaşı Ünal Erdoğan yaptığı konuşmada, Necmioğlu'nun Pir Sultan Abdal ve Nazım Hikmet'e verdiği önemi belirterek, "onun şiirlerinle doldurduğun günler ne güzeldi" dedi.

   Şarkıcı Suavi ise, Necmioğlu'nun "hakettiği yerlere gelmediğini, çünkü bu sistem içinde bir yer haketmek istemediğini" açıkladı. Suavi, 12 Eylül döneminde işkence gören Necmioğlu'nun bir çok zorluğa karşın mücadelesinden vazgeçmediğini ancak bu kez karşısındaki düşmanın amansız bir hastalık olduğunu dile getirerek, "bir yanın baharda olsun" dedi.

   Tuncel Kurtiz, Necmioğlu'na sitem ederek, "erken gittin be" diye konuşurken oğlu Öcal Necmioğlu, "babam şimdi bir bahar ülkesine gitmiş, orda tiyatro kurmuş, altını üstüne getirmiş, birilerinin iktidarını fena halde sallamaya başlamıştır" diye konuştu.

   Necmioğlu'nun isteği üzerine naaşı kızıl örtüyle örtülürken, tören yine sanatçının çok sevdiği Ruhi Su tarafından seslendirilen "Kiziroğlu Mustafa Bey" türküsü ile sona erdi.

   25 Mayıs 1936 tarihinde doğan Necmioğlu, Tıp Fakültesi ve İTÜ Makine Bölümünde eğitim görmesinin ardından, tiyatroya girmiş, 50 yıllık sanat yaşamı boyunca bir çok oyun ve filmde rol almıştı. Necmioğlu'nun ses getiren oyunları arasında, "Bir Ölümün Toplumsal Anatomisi", "İstanbul Efendisi". "Cimri", "Üç Kuruşluk Opera", filmleri arasında, "Hudutların Kanunu", "Kızılırmak Karakoyun", "Pir Sultan Abdal", "Kuma" sayılıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı