"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Kızınca basıyorum Corci’ye iğneyi

GEORGE W. Bush ile meselemi 12 dolar 95 cent’in karşılığını YTL olarak ödeyip hallettim.

Nasıl mı yaptım bu işi?

Beyoğlu’nda sürekli uğradığım kitapçılardan birinde işin alış kısmını gerçekleştirmişim, veriş kısmı için kasa önündeyim.

Kısa bekleyiş sırasında kasanın yanında duran "George W. Bush Voodoo Kit" dikkatimi çekti.

George W. Bush’a ait bir adet vudu bebeği, bir düzine iğne ve bu ’oyuncak kiti’ni hazırlayan Turk Regan’ın yazdığı bir kitapçık.

* * *

George W. Bush için para harcamanın bir ikilem olduğunu kabul ediyorum. Fakat daha önce de "George Bush ve Oğulları Aile Kasabı. Kuruluş: 1989" yazılı bir tişörte para vermişliğim var.

Dört sene önce Danimarka’da rock festivalinde almıştım, hálá giyiyorum.

"Niye olmasın?" diyerek kasiyere döndüm: "Bu arkadaşı da ekleyelim!"

Eve geldim, ’Corci’yi kutusundan çıkardım, iğne torbasını operasyona hazırlanan Doktor Moreau titizliğiyle açtım ve ilk iğneyi sürekli saçmalayan ağzına, ikinciyi sadece eğlenmek için poposuna, üçüncü iğneyi belki kafasında açılan delikten fenalıklar akıp gider diye kafasının yanına sapladım.

Eğer geçtiğimiz hafta içinde çeşitli noktalarında "iğnelenme" hissettiyse bendendir.

Oh olsun!

* * *

İnsan rahatlığa çabuk alışıyor.

’Corci’yi yanımdan ayırmamaya karar verdim.

Sular kesiliyor "İSKİİİİİİİİ!" diyorum batırıyorum iğneyi...

Köprü’den geçerken Ortaköy sırtlarında yeşillikle mezarlığa karışık dalan buldozeri görüyorum, "Namussuzlaaaaaaaar!" diyerek bütün namussuzlara batırıyorum iğneyi.

İstanbul’un çevresinde ormanımız kalmadı, "2B" diyorlar aç gözlüler. Torunlarınız, "Ağaçsız dünya bırakan dedeye yazıklar olsun!" diyeceeeeeeek! Aç gözlerinizi toprak doyursun!" diye Corci’nin popoya batırıyorum iğneyi.

Haine, sahtekara, doğa düşmanına, hırsıza, ikiyüzlüye, bazı televizyon programlarına, bazı politikacılara, kısacası "bazı şeylere" ayar olduğumda basıyorum iğneyi.

Bazen aynada sakalıma bakıp "Bu ne be? Mahalle baskısı mı?" diyorum ve kendime de batırıyorum iğneyi.

* * *

Girişimci Türk insanına önerimdir.

Bir Baykal, Bir Gül, Bir Bahçeli bebeği yapın ekmek/peynir gibi satarsınız.

Başbakan’ın yapmayın.

O pek şaka kaldırmıyor, dayar davayı!..

NOT: İyi de nedir vudu (voodoo)? Batı Afrika’dan doğan ve Karayipler üzerinden Amerika kıtasına da geçen büyüyle iç içe bir tür dini gelenek. Vudu bebekleri de büyü yapmak için kullanılan bir enstrüman.
X