Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kızımın 2 milyon dolar borcu var

  Hürriyet Haber
  06 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mart 1999 - 00:01

  Önceki gün TV'de ilk röportajını Amerikan BBC televizyonuna veren Monica Lewinsky'den sonra babası da ilk kez içini döktü. Kanser hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktor olan Alman asıllı Bernard Lewinsky, bugüne kadar neler çektiklerini, ilk kez Almanya'nın en çok okunan haftalık dergilerinden Bunte'ye anlattı.

  Bernard Lewinsky, Los Angeles'ın en kibar semtlerinden Westwood'da kızının yeni taşındığı dairede Bunte'ye konuştu. Çok iyi korunan, asansörü bile özel anahtarla çalışan bir gökdelenin 10'uncu katındaki lüks dairede baba Lewinsky, şunları söyledi:

  Bay Lewinsky, bu olay sizi ne kadar etkiledi?

  - Her şey çok ani oldu ve uzadı. Bu yüzden ben de babası olarak son derece zor bir durum içinde buldum kendimi. Çünkü Monica'nın bir politik arenaya atılışına ve siyasi bir oyunda rol alışına tanık oldum. Bu esnada da kızımın ruhunu nasıl parça parça kopardıklarını gördüm.

  Başkanla bir ilişkisi olduğu kesinleşince kızınızla nasıl konuştunuz?

  - Ben Los Angeles'taydım, o ise Washington'da. Ona telefon açtım, aklı başında değildi. Ertesi gün yeniden denedim, ama ikimiz de duygusal açıdan o kadar yüklüydük ki, bir süre birbirimizle konuşmama kararı aldık. Çok zordu.

  Sonra buluştunuz. Bu karşlışma nasıl geçti?

  - Birbirimize sarıldık ve biribirimizi ne kadar sevdiğimizi söyledik. Her şeyin yine iyi olacağına söz verdim. Ona emniyette olduğunun hissini vermek istedim.

  HAYATTAN ENDİŞE

  Skandal koptuğunda hissettiğiniz öfke mi, yoksa utanç mı oldu?

  - Başlangıçta daha detayları bilmiyordum. Ama daha o zaman Monica'nın hayatı için endişe duymaya başladım. Daha doğrusu bu olaya karışmış olan herkesin hayatı içinde endişelendim, kendiminki için de... Muayenehaneme zarar vereceklerinden, her şeyimi yitirmekten korktum.

  BAŞKAN SORUMSUZ

  Kızınızın gerçekten sadece bir kurban olduğuna mı inanıyorsunuz yoksa yaptığı hatadan sorumlu olduğunu da mı düşünüyorsunuz?

  - Onunla başkan arasında geçenler, iki erişkin insan arasında gerçekleşti. Tabii bu olay karşısında mutlu olmadım. Ama onu gerçekten yargılayabilir miyim? Hayır... Bu olayı iki kişi yaptı ve politik olarak neler döndüğünü uinutmayın. Başkanın Monica ile ilişkiye girmesini tümüyle sorumsuzluk olarak kabul ediyorum. Bir insan ve erkek olarak yaptıklarına öfke duyuyorum. Ona hálá ABD'nin başkanı olarak saygı duyuyorum ama erkek olarak değil.

  Peki hiç yaralı kadını, yani Hillary Clinton'ı düşündünüz mü?

  - Bu soruya cevap vermek istemiyorum.

  En ince detayların bile bu kadar açıklanmasını doğru bluluyor musunuz?

  - Hayır, bu kadarının gerekli olmadığını düşünüyorum. Ben bir baba olarak daha ne kadar iğrenç şeylerle karşılaşacağımı hayal bile edemiyordum. Bir süre sonra da daha fazlasını okumayı ve dinlemeyi redettim.

  ASLAN BURCU KIZI

  Monica çocukken nasıldı?

  - O Temmuzda doğdu, yani aslan burcu. Bir sürünün cesur, sevilen lideri. Her zaman seviliyordu. Onda karizma var. Tabii her çocuk gibi onun da problemleri vardı. Her zaman mükemmeldi. Bu başına gelen olayı ise hayalimden bile geçirmezdim.

  Kızınızın her şeyini Linda Tripp'e anlatmasını nasıl buluyorsunuz?

  - Monica o zaman 22 yaşındaydı. Ait olmadığı bir dünyaya itilmişti. Sizce, dünyanın en güçlü adamıyla başına bir iş gelen kimsenin bir sırdaşa ihtiyacı yok mudur?.. Ancak Linda Tripp'in yaptıkları, bir insanın başka bir insana yapabileceği en büyük kötülüktür. Bu kadın bence toplumdan dışlanmalı ve tüm vatandaş saygınlığı elinden alınmalı. Bu kadının hiçbir özürü olamaz.

  Başınızdan geçenlerden sonra diğer anne babaları tavsiyeniz ne olur?

  - Böyle bir şeyin herkesin başına gelebileceğini söylerdim. Belki bu şekilde değil ama, bugün çocukların sınırsız olanaklara sahip olduğunu, özgürlüklerin sınırsız olduğunu düşünürsek, sadece uyuşturucuyu hatırlarsak, çocuklarımızı ne kadar güçlü yetiştirdiğimizi sorgulamalıyız. Çocuklar zora girdiklerinde onları asla bırakmamalıyız. Çünkü çocuklar hayatımız boyunca bize kalır.

  ÖLÜM TEHDİDİ

  Kızınıza üç dileğini sorsalar, bu nedir sizce?

  Birincisi, tekrar normal yaşama dönebilmesi için Kenneth Starr'ın koyduğu engellerinin kaldırılmasını isterdi. İkincisi, medyanın dikkatini çekmeden yaşayabilmeyi isterdi. Üçüncüsü de borçlarını temizleyebilmek için maddi güç isbterdi. 25 yaşında 2 milyon dolarlık borcu olunca özellikle bu konuyla meşgul oluyor.

  Güvende olmak için yaşamını da değiştirmeli değil mi?

  - Evet. Şu anda, en iyi koruma sisteminin işlediği bir apartman dairesinde yaşıyor. Ne yazıkr ki, ben de ölüm tehditleri aldım. Hatta bir keresinde evime bile patlayıcı attılar.

  Patladı mı?

  - Evet, ama tesadüfen evde değildik.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı