Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kızımı kim geri getirecek

  Şaban ARSLAN/ İSTANBUL-Adnan AVUKA, MARDİN (DHA)
  30.12.2001 - 02:01 | Son Güncelleme:

  18 yaşındaki Nusaybinli Şükran, İstanbul'da tıp okuyordu. Bayramda, Soğuksu Tren İstasyonu'nun altgeçidi su dolunca, raylardan geçmeye kalktı ve trenin altında kaldı.

  NUSAYBİN Lisesi'nin en çalışkan öğrencisiydi Şükran Aydın. Devlet Su İşleri'nde memur olarak çalışan Hüseyin Aydın'ın 6 çocuğundan biri olan Şükran'ın tek hayali, doktor olmaktı. Tıp fakültesini bitirip, geri dönecekti ve sağlık hizmetleri çok yetersiz olan Nusaybin'de, hemşerilerine hizmet verecekti. Şükran'ın gözü yaşlı babası soruyor: ‘‘Şükran'ı kim geri getirecek?’’

  İlk kez İstanbul’a geldi

  Üniversite sınav sonuçlarının açıklandığı gün, Hüseyin Aydın'ın evinde bayram vardı. Şükran, birçok gencin hayallerini süsleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni kazanmıştı. Hayatında Mardin'den dışarı çıkmamış olan 18 yaşındaki Şükran, geçtiğimiz eylülde ilk kez İstanbul'a geldi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne ve Fındıkzade'deki Niğde Öğrenci Yurdu'na kaydı yapıldı. Şükran, lisedeki başarısını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde de gösteriyordu. Tek hedefi, fakülteyi iyi bir dereceyle bitirecek, sonra da memleketi Nusaybin'e gidip, orada doktorluk yapacaktı. Ramazan Bayramı'nı geçirmek için, teyzesinin Küçükçekmece’deki evine gitmişti. Bayramın üçüncü günü, saat 09.00'da, Soğuksu Tren İstasyonu'ndan akrabası Selma Cengiz'i alacak, birlikte geri dönüp teyzesinde kahvaltı yapacaklardı. Selma, ‘‘Ben evi bilmiyorum, gel istasyondan beni al’’ demişti. Lapa lapa yağan kar, bir adım ötesini görmesini engelliyordu. İstasyona girişi sağlayan altgeçit suyla dolmuştu. İstasyona girmek isteyenler, altgeçidin üzerindeki tellerin arasından geçip tren yolundan karşıya geçiyorlardı. Şükran da öyle yapacaktı. Telleri aştı, tren yoluna girdiğinde, artık çok geçti. Sirkeci'den Halkalı'ya giden tren, Şükran'a hızla çarptı. İstasyonda Şükran'ı bekleyen Selma Cengiz, birinin trenin altında kaldığını duyunca, kalabalığın yöneldiği yere koştu. Röntgen teknisyeni olduğu için, acil müdahale konusunda tecrübeliydi. Yerde kanlar içindeki genç kıza müdahale etmek için eğildiğinde, kendisini almaya gelen Şükran'ı fark etti, çılgına döndü.

  Yine ihmal

  Ambulans ancak yarım saat sonra geldi. 112 Hızır Acil Ambulansı'nda, sadece bir hemşire vardı. Selma Cengiz'in Şükran'ı yaşatmak için oksijen pompaladığı 'Ambu' cihazı da doğru dürüst çalışmıyordu. Doktor olmadığı için ambulansta yapılamayan ilk müdahale, Özel Doğan Hastanesi'nde yapıldı. Kafatasında 8 cm boyunda delik ve bacağında kırık bulunan Şükran, durumunun ağır olduğu söylenerek, aynı ambulansla, öğrenim gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gönderildi. Ancak cihazlara bağlı olarak 6 saat yaşatılabildi. Nusaybin'de başlayan doktorluk hayalleri, Cerrahpaşa'da morgda bitti.

  Baba: TCDD’ye dava açacağım

  Nusaybin'de Devlet Su İşleri Müdürlüğü'nde memur olarak çalışan Hüseyin Aydın, kıt imkánlarıyla okuttuğu Şükran'ı, tam yolun sonuna yaklaşmışken yitirmenin dayanılmaz acısını yaşıyor. Kızının Devlet Demir Yolları'nın ihmali yüzünden yaşamını yitirdiğini ifade eden acılı baba, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmaya ve tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

  Acılı baba şöyle diyor: ‘‘Şükran ailemizin gururuydu. Onu çok zor imkánlarla okutup bu seviyeye getirdik. Ama ömrünün baharında basit bir kazaya kurban gitti. Doktor olup buraya dönecekti ve insanlara hizmet edecekti. Sorumsuz Devlet Demir Yolları, sadece kızımızı değil, hayallerimizi de öldürdü.’’
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı