"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kızım mutsuz

Güzin ABLA

Ankara’dan Sevgi

<ı>Güzin abla, kızım 21 yaşında ve hayata küsmüş durumda. Eve kapanıyor ve hiçbir yere çıkmıyor. Kimseyle görüşmek istemiyor. Sanırım bir bunalım geçiriyor. Bundan bir süre önce sevdiği bir genç vardı. Onunla bazı sorunlar yaşadı. Bunları bana bile tam açmadı. Bu yüzden ona yardımcı olamıyorum. Belki bana biraz daha yakın olabilseydi, ona destek olurdum ama benden de kaçıyor. Yemekten içmekten kesildi. Ona nasıl yardım edebilirim?

***

Keşke size bu yolu gösterebilseydim. Bir anne olarak ne kadar büyük bir üzüntü içinde olduğunuzu anlıyorum. Kızınız ise tamamen kendi dünyasına kapanmış durumda. Sanırım sorunu sizin ya da bir başka yakının çözebileceği kadar basit değil. Belki de yaşadığı ilk aşk deneyiminde büyük bir hayal kırıklığına uğramanın getirdiği bir bunalıma düşmüş olabilir. Bu durum insandan insana değişir. Bazıları böyle basit bir hayal kırıklığı yüzünden ruhsal dengelerini kaybedebilirler. Bazıları ise çok daha güçlüdür. Böyle bir sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirler. İşte sizin kızınız bu birinci kategoriye giriyor. Sanırım hassas bir yapıya sahip. Belki de siz bile bilmeden baskı yaptınız. Bunun sonucunda ruhsal dengesini kaybetmiş durumda. Sonuçta size onun rahatsız olduğunu söylemek isterim. Ona siz değil, ancak bir psikiyatrist yardımcı olabilir.

Cinsel konuları açık konuşalım

Birleşme korkusu genç kadında sorun yaratır

Eğer genç kızlık döneminde cinsel birleşme konusunda bazı korkular edinmişse, evlendiği zaman da kadın normal bir birleşmeye kolay hazırlanamaz.Bu isteksizlik ve korku onda vajinazim denen ve bu bölgedeki kasların aşırı kasılması sonucu vajinanın birleşmeyi mümkün kılmayacak derecede kapanması sorununa yol açabilir.X