« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kızılyıldız Başkanı Covic: O adamı çok zor affederim

Kızılyıldız Başkanı Nebojsa Covic, Galatasaray Liv Hospital Baş Antrenörü Ergin Ataman’a olan öfkesinin geçmediği söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Avrupa basketbolunun gözü kulağı Belgrad’da...İstanbul’da Marko Ivkovic isimli Sırp taraftarın ölümüyle sonuçlanan olayların ardından Galatasaray ile Kızılyıldız bu gece ilk kez karşı karşıya gelecek. Gergin maç öncesi Kızılyıldız Başkanı Nebojsa Covic, Habertürk'e konuştu. Ivkovic’in ölümünden haberi olmadan rakip takım taraftarlarına yönelik ‘terörist’ suçlamasında bulunan Ataman’ın çıkışını ‘yersiz’ bulan Covic hala öfkeliydi. İşte Covic’in görüşleri:

“HERKES SINIRINI BİLMELİ
“Herkes sınırlarını bilmeli. Coachlar teknik konularla ilgilenmeli. Politika kulüp idarecilerinin sorumluluğunda olan bir platformdur. Ataman’ın kazandığı bir maçtan sonra böyle bir konuya girmesi çok yanlıştı. Herkes hata yapabilir. Ancak antrenörler sorumluluk sahibi olmalı ve sınırlarını aşmamalı. 40 yıldır basketbolun içindeyim. Dusan Ivkovic ve Zeljko Obradovic gibi değerli coachlarla da çalıştım. Hiçbiri teknik konuların dışına çıkmadılar. Eğer aksi olsaydı asla onlarla çalışmazdım. Ataman gibi yetkisi olmadığı halde kulüp politikalarına yönelik açıklamalar yapan coachları sevmem. Onu affetmem yıllar sürebilir. Ama asıl önemli olan açıklamalarından etkilenen kitlelerin, onu affetmesi.”

“KENDİMİ ATEŞE ATTIM”
“Başbakanımız Vucic ile konuşup Ataman için izin istedim. Bunu yaparken de kendimi ateşe attım. Kamuoyunda bana yönelik yoğun eleştiriler geldi. Ama bundan çekinmiyorum. Ben basketboldan para kazanmıyorum. Basketbol aşkı ile besleniyorum.”

“TÜRK ANNELER DE ÜZÜLDÜ”
“Ivkovic hadisesi sonrası Türkler’e bakış açımda değişen hiçbir şey olmadı. Sırplar ile Türkler arasındaki tarihi bağlantılar çok geriye gidiyor. Katil ile Türk halkı arasında bir bağlantı kurmak doğru değil. Her ülkede kötü ve iyi insanlar vardır. Eminim ki Türk anneler de Ivkovic’in ölümünden üzüntü duymuştur.”

“BİZLER GLADYATÖR DEĞİLİZ”
“Sporda şiddet kabul edilemez. Bizler spor adamlarıyız, gladyatör değiliz. Bu gibi olayları sonlandırmak için herkese düşen görevler var. Özellikle idareciler ve politikacılar ile kulüpler ve federasyonlar, holiganizme karşı birlikte mücadele etmeli. Radikal önlemler alınmalı. Örneğin, en küçük bir olayda salon boşaltılmalı.”

“EŞİM DE ORADAYDI”
“Ivkovic’in ölümünden yarım saat sonra ailesiyle temasa geçtim, evlerine gittim. Babası 99’da savaşta ölmüş. Hırvatistan’dan göçmüşler. Çok fakir bir ailenin kolej mezunu çocuğuydu. Benim karım da o maçta 4 yaşındaki torunumla birlikte İstanbul’daydı. Hala yaralarını sarmaya çalışıyoruz.”

“ERCEG’İN İŞİ DAHA ZOR”
“Bu maç, G.Saray’daki Sırp oyuncular için kolay olmayacak. Maric, Avustralya vatandaşı ve o süreçte takımda değildi. Micov çok tecrübeli ve bu tip durumlarda nasıl reaksiyon vereceğini çok iyi biliyor. Ancak Erceg çok duygusal bir oyuncu. Partizan’ın eski bir oyuncusu olması nedeniyle baskı altında kalabilir.”

Kızılyıldız Başkanı Covic: O adamı çok zor affederim GALATASARAY'I ANTİ-TERÖR TİMLERİ KORUYACAK

“G.SARAY GÜVENDE OLACAK”
“Galatasaray kafilesi, Sırbistan hava sahasına girdiği andan itibaren önlemler başlıyor. Burada tamamen güvende olacaklar. Bizim polisimiz Türk polisi gibi acemice davranmayacak. Başkan Duygun Yarsuvat ile birkaç kez mesajlaştık. Anladığım kadarıyla düzgün bir insan.”

“HAVLAYAN KÖPEK ISIRMAZ”
“Türk takımının güvenliği konusunda kimsenin en ufak bir endişesi olmasın. Seyircinin sahaya bir şey atmaması, kötü tezahüratta bulunmaması için uzun süredir çabalıyoruz. Onların sözlü sataşmalarına engel olamayız ama elimizden geldiğince efor sarfettik, ediyoruz da... Irkçı söylemlerde bulunmamaları için telkinde bulunuyoruz. Biz yapabildiğimizi yaptık. Artık bir şey olmamasını umut ediyoruz. Bizde şöyle bir deyiş vardır: Havlayan köpek ısırmaz.”

IVKOVİC’İN ANNESİ: TÜRKLER ZARAR GÖRMESİN
Kızılyıldız-Galatasaray maçı öncesi en sağduyulu açıklama ‘acılı anneden’ geldi. İstanbul’da yaşamını yitiren Sırp taraftar Marko Ivkovic’in annesi Rosa Ivkovic, Kızılyıldız taraftarına çağrı yaparken “Türkler’e zarar vermeyin. Bunun bize bir faydası olmaz. Yaram hala açık. Bu konuyla ilgili konuşacak gücüm bile yok. Tanrı’dan dileğim, Türk takımına ve antrenörüne bir zarar gelmemesi” dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz