ANTALYA HABERLERİ

Kızıltoprak'a donanımlı sağlık merkezi

DHA
12.04.2018 - 13:03Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin Kızıltoprak Mahallesi'ne kazandırdığı Şehit Dr. Atilla Nizam Sağlıklı Hayat Merkezi, orta büyüklükte bir hastane ölçeğinde 7 ana branştaki uzman doktorlarla şifa dağıtıyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kızıltoprak Mahallesi'nde yaptırılan Şehit Dr. Atilla Nizam Sağlıklı Hayat Merkezi, dahiliye, genel cerrahi, çocuk hastalıkları, kadın doğum, KBB, üroloji ve radyoloji branşlarında poliklinik hizmeti veriyor. Merkezde, Koruyucu sağlık hizmeti ve Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) başvuran hastalar için devlet hastaneleri bünyesindeki tüm tetkikler ve tahliller yapılabiliyor. Kadınlara meme kanserine yönelik erken teşhisin önemi yine verilen eğitimlerle anlatılırken, kadınlar kendilerini muayene etmeyi öğreniyor. Merkez içerisinde Antalya Büyükşehir Belediyesi gebe okulu da yer alıyor.
BÜTÜNCÜL SAĞLIK HİZMETİ
Bünyesindeki mamografi, röntgen, ultrason, EKG ve NTS cihazlarıyla görüntüleme hizmetleri sunulan merkez ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Hatice Kayrakçı, “Kızıltopraklılar sağlık ocağı istiyordu, Başkanımız Menderes Türel, yataksız bir hastane yaptı. 7 ana branşta, uzman doktorlarla bütüncül bir sağlık hizmeti veriliyor. Hastalar muayenesini oluyor, tetkiklerini yaptırıyor. Sıra beklemiyor, başka hastanelere gitmek zorunda kalmıyor" dedi.
ÇOCUKLAR OYUNDA, ANNE BABALAR DOKTORDA
Çocuklarıyla hastaneye gelen anne ve babaları da düşündüklerini söyleyen Kayrakçı, merkez
içerisinde çocuk oyun alanları oluşturduklarını, hasta ebeveynlerin çocuklarını buraya bırakıp muayene olabildiğini kaydetti. Kayrakçı, "Burası bölgedeki diğer çocukların kaliteli vakit geçirebilecekleri bir alan olarak da hizmet veriyor. Okuma saati ve çocuk gelişimini destekleyen oyunlar gibi verimli sosyal aktiviteler de çocuklarla buluşuyor" diye konuştu.
'İNSANA YAKIŞAN BİR MERKEZ'
Yeni bir sağlık merkezi olmasına rağmen günde 200 hastanın tedavi için geldiğini ifade eden Hatice Kayrakçı, "Bu hafta aile hekimlerimiz de başladı. Hasta sayımız daha da artacaktır. Vatandaş da çok memnun. Memnuniyeti açılışta fark etmiştik. Çok büyük bir kalabalık vardı. Güzel, pırıl pırıl bir merkez yaptık. İnsana yakışır bir merkez oldu" dedi.
'24 YILLIK HAYALİM GERÇEK OLDU'
24 yıldır Kızıltoprak Mahallesi'ne bir sağlık merkezi yapılması için mücadele verdiklerini ifade eden Mahalle Muhtarı Mustafa Yılmaz ise, şunları söyledi:
"25 Mayıs 1994 yılında müracaatlarıma başladım. Çalmadığım kapı kalmadı. Birçok siyasetçiye durumu anlattım, dosya verdim. En son Menderes Başkanımın kapısını çaldım. Ben ondan sağlık ocağı istedim o bana hastane yaptı. Mahallemizin yaklaşık 30 bin nüfusu var. Komşu mahallelerimizle birlikte yaklaşık 100 bin kişiye hizmet edecek bir merkez. Herkesin yüzü gülüyor. 24 yıllık hayalim gerçek oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum."
MAHALLELİ MEMNUN
35 yıldır Kızıltoprak Mahallesi'nde ikamet eden Saadet Kurul verilen hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Daha önce sağlık hizmetleri için Eğitim Araştırma veya Atatürk Devlet Hastanesi'ne gidiyorduk. Şimdi hastane ayağımıza geldi" dedi.
TÜREL'E TEŞEKKÜR
Sağlıklı Hayat Merkezi'ni ilk kez ziyaret ettiğini belirten Zehra Gül ise "Kalp rahatsızlığım olduğu için çok sık hastanelere gidiyorum. Diğer hastaneler çok kalabalık, çok sıkıntı çekiyorum. Burası hem daha sakin hem de evimize çok yakın. Tüm branşların gelmesini istiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel'e teşekkür ediyoruz. Hizmetlerinin devamını diliyoruz" diye konuştu.
TAM DONANIMLI BİR SAĞLIK MERKEZİ
Şehit Dr. Atilla Nizam Sağlıklı Hayat Merkezi'nde bulunan diğer birim ve hizmetler şu şekilde; KETEM (Kanser Erten Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi), aile hekimliği merkezi, Antalya Büyükşehir Belediyesi Gebe Okulu, semt polikliniği, sigara bırakma polikliniği, HPV SMEAR polikliniği, koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmeti, fizyoterapi hizmetleri, üreme sağlığı hizmetleri, ergoterapi hizmetleri, çocuk gelişimi danışmanlığı, sosyal hizmetler danışmanlığı, sağlıklı beslenme danışmanlığı, psikolojik danışmanlık, çocuk oyun odası, fiziksel aktivite salonu. Ayrıca hastalar bu merkezde mamografi, USG, Röntgen, EKG ve kan tahlillerini de yaptırabiliyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kızıltoprak'a donanımlı sağlık merkezi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı