MARDİN HABERLERİ

Kızıltepe’deki Çiftçiler Buğday Yetiştiriciliği Hakkında Bilgilendirildi

IHA
28.02.2015 - 12:59Son Güncelleme :

MARDİN'İN KIZILTEPE İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ, BUĞDAY YETİŞTİRİCİLİĞİ HAKKINDA ÇİFTÇİLERE BİLGİ VERDİ.

IHA

Mardin’in Kızıltepe İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, buğday yetiştiriciliği hakkında çiftçilere bilgi verdi.
Kızıltepe ilçesine bağlı Akyazı köyündeki taziye evinde, buğday mahsulünün gübrelenmesi, hastalık ve zararları hakkında teknik elaman ile sinevizyon gösterimiyle çiftçiler bilgilendirildi. Yapılan bilgilendirme toplantısına, Mardin İl Tarım Koordinasyon Şube Müdür Vekili Mehmet Can Ertekin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Nevaf Kalkan, ziraat mühendisi Ahmet Timur ile çiftçiler katıldı. Yapılan toplantı hakkında açıklamada bulunan Kalkan, buğday yetiştiriciliğinde yapılan yanlışlıklar hakkında çiftçilere hem görüntülü hem de teorik olarak anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Kalkan, "Buğday yetiştiriciliği hakkında çiftçilerimizi bilgilendirmeye yönelik sinevizyon gösterimi ve teorik olarak çiftçilerimize anlatmaya çalıştık. Özellikle ilçemizde çiftçilerimizi buğdayda aşırı olarak kullandıkları tohum gübre ve sulamaya yönelik bilgilendirdik. Çiftçilerimizi bilgilendirmeye yönelik toplantılarımızı ayda bir başka bir köyde yapacağız. Dönemde yetiştirilen ürüne göre yapmayı düşünüyoruz. Bu yaptığımız toplantı Kızıltepe’de ilktir. Şuan buğday mahsulünün gübrelenmesi hastalık ve zararları hakkında teknik elaman arkadaşlarımız bilgi sundu. Çiftçilerimizin ise bu konuda sorun veya şikayetleri varsa cevaplandırmaya çalışacağız" dedi.
Ziraat mühendisi Ahmet Timur ise, "Bugün Akyazı köyünde buğday yetiştiriciliği hastalık ve zararları hakkında çiftçilerimize bilgi vermeye çalıştık. Çiftçilerin bilindik yanlış yöntemlerinden arındırmak için teorik anlamda bilgi verdik. Buğday yetiştiriciliği ve buna arız olan hastalıklar zararlar yabancı otlar olsun mücadele yöntemleri nasıl yapılması gerekiyor sulama ile gübrelemeyi anlattık" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mardin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mardin ilinden Kızıltepe’deki Çiftçiler Buğday Yetiştiriciliği Hakkında Bilgilendirildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2015 tarihinde saat 12 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kızıltepe’deki Çiftçiler Buğday Yetiştiriciliği Hakkında Bilgilendirildi haberi güncellenecektir.

MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:30
 • Guneş
  07:12
 • Öğle
  12:20
 • İkindi
  14:52
 • Akşam
  17:07
 • Yatsı
  18:38
Sayfa Başı