MARDİN HABERLERİ

Kızıltepe’de "Diş Fırçalama" kampanyası

AA / Adnan Koçhan
22.01.2015 - 14:16Son Güncelleme :

- Mardin Kamu Hastaneleri Birliği, Kızıltepe'de "Diş Fırçalama" kampanyası başlattı.

AA / Adnan Koçhan

MARDİN (AA) - Mardin Kamu Hastaneleri Birliği, Kızıltepe'de "Diş Fırçalama" kampanyası başlattı.

Kampanya çerçevesinde Kızıltepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde düzenlenen programda, katılımcılara dişlerin nasıl fırçalanması gerektiği uygulamalı olarak anlattıldı.

Programada konuşan Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, daha önce hastane olarak kullanılan yerin ağız ve diş sağlığı merkezine dönüştürülmesinin ağız ve diş sağlığına gösterilen ehhemmiyetin bir kanıtı ve bunun Kızıltepeliler için büyük bir şans olduğunu bildirdi.

Bu şansın değerlendirmesi gerektiğini ve genel sekreterliğin güzel bir uygulama ile ağız ve diş sağlığı konusunda bir kampanya başlattığını ifade eden Ermiş, şöyle konuştu:

"Hastanenin olması, binanın olması sadece hastalandıktan sonra gidecek bir merkez olarak kullanılıyor maalesef. Buraları ayrıca önleyici sağlık hizmeti vermesi önemli. Genel sekreterliğimiz bu konuda iyi düşünmüş. Daha diş sağlığı problemi yaşamadan, ağız sağlığı problemi yaşamadan bu konuda insanlarımızın çocuklarımızın bilinçlendirilmesi çok çok önemlidir. Şimdilik 2 bin 500 kişiye diş fırçası ve macunu dağıtılacak. Daha sonra bizim de desteğimizle bu sayı artırılacak."

Kızıltepe Devlet Hastanesi Baştabibi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Fethullah Kayan da, özellikle diş çürüklerinde meydana gelen lezyonların özellikle bakterilerin kana geçmesiyle vücudun bütün azalarını, bütün organlarını etkileyebildiğini ve kalp üzerinde büyük tahribatlar yaptığını belirtti.

Kayan, "Diş sağlığı vücudun bir bütün olarak sağlığını etkilemekte diş sağlığı noktasında özellikle insanların çocukluk yaşından başlamak üzere eğitilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Programın sonunda maddi durumu iyi olmayan hastalara ve programa katılan öğrencilere diş macunu ve diş fırçası dağıtıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mardin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mardin ilinden Kızıltepe’de "Diş Fırçalama" kampanyası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2015 tarihinde saat 14 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kızıltepe’de "Diş Fırçalama" kampanyası haberi güncellenecektir.

MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ

12 Mart 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:07
 • Guneş
  06:26
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  15:51
 • Akşam
  18:28
 • Yatsı
  19:42
Sayfa Başı