Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

KIZILORDU YÜZBAŞISI NATALİA

Yıllar sonra üniformalı fotoğrafını gün ışığına çıkarttı.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME

Türk Milli Takımına yıllarca büyük katkılarda bulunan Natalia Hanikoğlu “Kızılordu’ya er olarak girdim. 7 yıl sonra Askeri Olimpiyatları kazanınca bir günde yüzbaşı rütbesine terfi ettim. İki yıl sonra da Kızılordu’nun son voleybolcu subayı olarak terhis oldum” dedi.

KIZILORDU’nun son kadın voleybolcusu Galatasaraylı Yüzbaşı Natalia Hanikoğlu yıllar sonra üniformalı fotoğrafını gün ışığına çıkarttı. 9 yıl Sovyetler Birliği’nin efsane Kızılordu’sunun CSKA takımında forma giyen ve Türk Milli Takımında büyük başarılara imza atan Natalia, tümü dönemin ünlü voleybolcularından oluşan takımın en gözde oyuncusuydu.

Kızılordu’ya asker olarak giren ve 7 yıl görev yapan Natalia Askeri Olimpiyatları kazanınca ödül olarak erlikten bir günde yüzbaşı rütbesine terfi ettirildi. İki yıl yüzbaşı voleybolcu olarak Kızılordu’da ve CSKA’da görev yapan Natalia, üniformasını çıkarttıktan sonra Türkiye’de ilk kez Kocaeli’nde forma giydi. Ardından Eczacıbaşı’na transfer oldu, tekrar Rusya’ya döndü. Odintsova takımında oynadı. Eşi Hakan Hanikoğlu Dinamo Moskova takımının yardımcı antrenörlüğüne getirilince, Natalia da bu takımın baş smaçörü oldu. Böylece asker Natalia, polis takımı Dinamo Moskova’ya transfer oldu. Moskova’da doğum yaptı. Rusya macerası biten Natalia Beşiktaş formasını giydi. Tekrar Eczacıbaşı’na geçen Natalia, Galatasaray takımında başarılı bir sezon geçirdi. Natalia 2000-2007 yıllarında Türkiye Voleybol Kadınlar Milli Takımında büyük başarılar elde etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler