ANKARA HABERLERİ

Kızılırmak'a veda

Deniz GÜREL
27.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç Ankara’da büyük tartışmalarda neden olan Kızılırmak’tan 2010 yılı boyunca su vermeyeceklerini açıkladı.

Deniz GÜREL

YAKIN zamana kadar Ankara’nın en tartışmalı konularındam olan Kızılırmak suyuyla ilgili ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç Ankara Hürriyet’e önemli açıklamalarda bulundu. Mevcut yağış rejimi ve barajların durumu göz önüne alındığında önümüzdeki yıl boyunca Kızılırmak’tan su verilmeyeceğini söyleyen Kılıç, “Barajlardaki suyla harmanladığımız Kızılırmak suyunu bu sene vermeyeceğiz” dedi. Barajların durumunun Ankara’nın ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğunu belirten Kılıç, “Barajlardaki su Ankara’ya bir yıl yetecek düzeyde. Ancak halen daha Ankara’daki su tüketimi normal düzeyde değil. 800 bin metreküplerde seyreden günlük tüketimin nüfusa oranladığımızda 600 civarında olması gerekiyor” dedi.
Kılıç özellikle derelerle ilgili yapılan çalışma sayesinde Ankara’nın bir aylık su ihtiyacını derelerden karşıladıklarını belirterek şunları söyledi:
Barajlarda bir yıllık su
“Mevcut durum göz önüne alındığında barajlarda Ankara’nın bir yıllık su ihtiyacını karşılayacak su bulunuyor. Yani Kızılırmak’tan bu yıl anormal bir durum olmazsa su vermeyeceğiz. Barajlardaki doluluk oranı yüzde 25’lerde gözükse de bu aldatıcı olmamalı. Ankara’nın baraj hacmi çok yüksek. Baraj hacmi İstanbul’un 800 milyon metreküp civarındayken, Ankara’da bunun iki katı, 1.6 milyar metreküp. Bu yüzden de oran düşük gözüküyor.
Kaçak su çalışması önemli
Geçen yıl bugün 804 bin metreküp olan su tüketimi bugün 816 bin metreküp. Ancak geçen sene şebeke suyuyla sulama serbest değildi, bu sene serbest. Buna rağmen kullanım rakamlarının birbirine yakın olma sebebi kaçak sular konusunda yaptığımı çalışma. Kaçak su çalışması sayesinde büyük tasarruf sağlıyoruz. Bu kullanım miktarları nüfusa oranlandığında yine de çok yüksek. Günlük su tüketimini 600 bin seviyesini çekmeliyiz. Bunun için de vatandaşlarımızın su kullanımı konusunda daha dikkatli davranmaları gerekiyor.
Derelerden bir aylık su
İlave su kaynakları konusunda da çalışmaları hızlandırdık. Baraj havzalarına yakın olan dereler birer birer tespit edilerek barajlara aktarılıyor. Ankara’ya su temin eden barajlara ulaşmayan ve boşa akan dereler iletim hatları vasıtasıyla barajlara yönlendiriliyor. Ankara’nın gelecekte herhangi bir su sıkıntısı çekmemesi için geceli gündüzlü çalışıyoruz. Hafta sonları baraj havzalarını geziyor ve suyu barajlara ulaşmayan dereleri tespit ederek bunları barajlara yönlendiriyoruz. Böylece boşa akan derelerin suyunu baraj göllerine aktararak Ankara’ya yeni su kaynakları temin ediyor ve barajların beslenmeleri sağlıyoruz.”
Kılıç, bu sene Kirmir Çayı’ndan 7,4 milyon metreküp, Berçin Çayı’ndan 4,5 milyon metreküp ve Devret Deresi’nden 5,6 milyon metreküp olmak üzere derelerden toplamda 17,5 milyon metreküp civarında su temin ettiklerini ifade etti.

Kınık’tan bir aylık su gelecek

KINIK Çayı çalışmasının önemli ve büyük bir proje olduğunu ifade eden Kılıç şunları söyledi
“Çamlıdere Barajı Havzası yakınında bulunan, ancak suları baraja ulaşmayan Kınık Çayı’na daha önceden 1,6 metre çapında bir beton boru hattı yapılmış ve bu şekilde yıllık 15 milyon metreküp civarında su Çamlıdere Barajı’na takviye edilmekteydi. Ancak Genel Müdürlüğümüzün yaptığı gözlemler ve ölçümler neticesinde, özellikle yağışlı aylarda Kınık Çayı’nda boru hattının kapasitesinin çok üzerinde bir su aktığı ve bu suyun boşa gittiği tespit edildi. Bu hattan daha fazla su alabilmek amacıyla dereye 1165 metre uzunluğunda 2,4 metre çapında ilave ikinci bir beton boru hattı yapıyoruz. Günlük 1,3 milyon metreküp su taşıma kapasitesine sahip bu iletim hattının tamamlanmasıyla Kınık Çayı’ndan Ankara’nın bir aylık ihtiyacını karşılayacak kadar miktarda su gelmesini bekliyoruz. Hattın 615 metrelik bölümünün derinliği 8–14 metre arası, 550 metrelik bölümün derinliği ise 14–16 metre arası değişmektedir. Proje kapsamında ayrıca su alma yapısı genişletilmiş ve yaklaşık 400 metre dere ıslahı da yapılmıştır. Bu çalışmalarla her damlası kıymetli suyumuzu boşa akıtmamış oluyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kızılırmak'a veda haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:42
  • Guneş
   07:24
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:24
  • Akşam
   17:43
  • Yatsı
   19:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı