Gündem Haberleri

  Kızılırmak Deltası'nda kuş gribi alarmı

  Murat SANDIKÇI- Davut AKTAŞ/SAMSUN, (DHA)
  11.10.2005 - 13:57 | Son Güncelleme:

  Gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirten Tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci, herhangi bir olumsuz durumla yapılan incelemeler sonunda karşılaşılmadığını söylendi. Samsun Limanı'nda da Ro-Ro seferleri ile Kazakistan, Azerbaycan gibi ülkelerden gelen TIR'lar kuş gribine karşı dezenfekte edilmeye başladı.

  Türkiye'nin önemli sulak alanlarından, ‘kuş cenneti’ olarak bilinen Kızılırmak Deltası'nda kuş gribi alarmı verildi. Samsun'un Bafra İlçesi'nde, Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin en önemli sulak alanlarının başında geliyor. Delta, irili- ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleri ile de önemli doğal sistemlerden birini oluşturuyor. Bu nedenle Tarım İl Müdürlüğü ekipleri Ural Dağları'ndan Afrika'ya göç ederken ülkemize uğrayan göçmen kuşlar nedeniyle kuş gribinin bulaşma riskine karşılık alarma geçti. Balıkesir'in Manyas İlçesi'ne binlerce hindinin telef olması nedeniyle harekete geçen Tarım İl Müdürlüğü ekipleri Bafra İlçesi'ndeki Kızılırmak Deltası'nda inceleme yaptı.

  Bugüne kadar yaklaşık 140 türün ürediği belirlenen ve kış döneminde 100 bin dolayında su kuşunun kışladığı deltada söyledi. Gerekli incelemelerin yapıldığını vurgulayan Kirenci, “Kuş gribi çok tehlikeli bir hastalık. İnşallah Kızılırmak Deltası'na uğramaz. Şuanda bir sıkıntı yok. Ancak biz yine de her türlü olumsuzluğa karşı tedbirimizi alıyoruz” diye herhangi bir sorun ile karşılaşmadıklarını belirten Tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci, teyakkuz halinde beklediklerini konuştu.

  LİMANDA TIR'LAR İLAÇLANIYOR

  Bu arada Samsun Limanı'nda da Ro-Ro seferleri ile Azerbaycan, Kazakistan ve Rusya gibi ülkelerden gelen TIR'lar gümrük sahasında kuş gribine karşı dezenfekte ediliyor. TIR'lardaki denetimlerin artırılması amacıyla liman içinde Tarım İl Müdürlüğü tarafından ilaçlama bölümü oluşturuldu. Gemiyle gelen TIR'lar dezenfekte edildikten sonra liman dışına çıkışlarına izin veriliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı