Gündem Haberleri

  Kızılırmak artık taşamayacak

  A.A
  16.07.2007 - 11:07 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin en uzun nehri olan Kızılırmak'ın özellikle ilkbahar mevsiminde taşmasını önlemek amacıyla Sivas'ta, Devlet Su İşleri (DSİ) ekiplerince ırmağın her iki kıyısına da kayalarla set çekiliyor.

  Özellikle ilkbahar mevsiminde kar suları ve yağışlarla debisi yükselen Kızılırmak'ın taşmasını önlemek amacıyla Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğü'nce ırmağın tarihi Eğri Köprü-Çimento Fabrikası arasındaki kısımında “Taşkın Koruma Sahası” oluşturuldu.

  Taşkın Koruma ve Rekreasyon Projesi kapsamında nehrin her iki kıyısını da toprak yığınları ile su seviyesinden yükselten ekipler, kıyılara büyük ve sağlam kayalar yerleştiriyor.
  Irmağın her iki kıyısını da sel ve taşkınlara karşı güçlü hale getiren ekipler, nehrin her iki yakasında da ulaşımı sağlamak amacıyla yol yapıyor.

  Çalışmalar hakkında bilgi veren DSİ yetkilileri, geçen yıl başlatılan taşkın önleme çalışmaları kapsamında tarihi Eğri Köprü-Kesik Köprü arasındaki 8.5 kilometrelik bölümün her iki yakasının da tamamlandığını kaydettiler.

  Bu yıl ise Kesik Köprü ile Çimento Fabrikası arasındaki 3 kilometrelik kıyı şeridine taş döşendiğini belirten yetkililer, gelecek yıl da Eğri Köprü'nün üst bölümündeki 9 kilometrelik alana taş döşeneceğini bildirdiler.

  Taşkın koruma çalışmalarının önemine değinen yetkililer, bu çalışmaların tamamlanması ile birlikte Kızılırmak'ın artık taşmayacağını kaydettiler.

  Taşkın koruma çalışmalarının yanı sıra belediyenin de desteği ile nehrin her iki kıyısında çevre düzenlemesi çalışmaları yapıldığını bildiren yetkililer, ırmağın kıyısında ve bazı adacıklarda park alanları oluşturulduğunu ifade ettiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı