ANKARA HABERLERİ

Kızılay'da tarih yeniden canlanacak

Oğuz DEMİR
26.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olarak 1944’te Kızılay’da yaptırılan Saraçoğlu Mahallesi, ATO tarafından aslına uygun restore edilerek, sosyal mekanlar haline getirilecek.

Oğuz DEMİR

Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm projesi olan Saraçoğlu Mahallesi, ATO tarafından restore edilerek turizme kazandırılacak. ATO Başkanı Salih Bezci, Kızılay’ın göbeğinde bulunan ve Devlet Mahallesi olarak da bilinen bölgenin cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi olduğunu kaydederek, bu bölgedeki evlerin restore edildiği zaman Kızılay’ın daha fonksiyonel olacağını söyledi. Bezci, konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile de görüştüğünü aktardı.

Aslına uygun restore

Saraçoğlu Mahallesi’nin turizme kazandırılması gerektiğinin altını çizen Bezci, mahallenin Cumhuriyet döneminin ilk toplu konut tasarısı olduğunu hatırlattı. Mahalle ile ilgili olarak proje hazırladıklarını anlatan Bezci, mevcut binaları aslına uygun restore edip, kafeler, restoranlar, sergi salonları, kütüphaneler başta olmak üzere sosyal mekanlar halinde Ankaralıların hizmetine sunmak istediklerini belirtti.

Bakan destekledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın ATO tarafından hazırlanan proje hakkında kendisinden bilgi aldığını aktaran Bezci, Bayraktar’a projeyi sunduğunu söyledi. Bezci, “Bakan Bayraktar projenin biraz daha geliştirilmesini tavsiye etti. Ve bakanlık olarak projenin içinde bulunmak istediklerini söyledi. Proje bittiğinde restore edilen binalarımız Ankara’nın tarihini ve geçmişini yansıtacak” dedi.

Cumhuriyet lojmanlarıydı

Saraçoğlu Mahallesi’nin temelini 1944 yılında dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu attı. Cumhuriyet döneminin üst düzey bürokratlarına lojman olarak yapılan 434 konutluk yerleşim biriminin yapımı 1946 yılında tamamlandı. Konutların mimarı, Opera binasını da yapan Alman Paul Bonatz. Mahalle, geniş bahçeli evler, yürüyüş yolları, tiyatro, kütüphane ve okuldan oluşuyor.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kızılay'da tarih yeniden canlanacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kızılay'da tarih yeniden canlanacak haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı