Gündem Haberleri

  Kızılay yeniden yapılanıyor

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen, Kızılay'ın yeniden yapılanma çalışmalarının önümüzdeki 1 yıl içinde bitmesinin planlandığını belirterek düzenlemeler sonucunda kurumun yepyeni bir kimliğie kavuşacağını söyledi.

  Gönen, Kızılay'da 6 ay önce başlatılan yeniden yapılanma çalışmalarının ağırlıklı olarak kan hizmetleri, depolar ve şubelerin yeniden organizasyonu şeklinde sürdürüldüğünü kaydetti.

  Gönen, "Kan hizmetleri, depolar ve şubelerin reorganizasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Bu çalışmalarla Kızılay yepyeni kimliğe kavuşarak halka hizmet verecektir. Uluslarası düzeyde de hak ettiği yeri alacak olan Kızılay'ı geleceğe taşıyacak çalışma performansı izlenmektedir" diye konuştu.

  17 Ağustos ve 12 Kasım'da meydana gelen depremlerden zarar gören bölgelerdeki çalışmalardan bir bölümünün dünyadaki Kızılay benzeri yardım teşkilatıyla birlikte sürdürüldüğünü anlatan Gönen, deprem bölgesinde yapımı planlanan 7 okuldan 3'ünün tamamlanarak hizmete girdiğini kaydetti. Gönen, ayrıca bölge için inşası öngörülen 11 hastaneden 4'ünün de faaliyete geçtiğini söyledi.

  Bu hastanelerden birinin Kocaeli Üniversitesi, bir diğerinin de İzmit'teki SSK bünyesinde yapılmakta olduğunu dile getiren Gönen, ''2 yeni hastaneyi de bu ay içerisinde hizmete alacağız. Kalan hastaneleriönümüzdeki yıl tamamlamayı planlamaktayız'' dedi.

  Gönen, Yalova'da çocuklara yönelik olarak bir psikiyatri hastanesinin açılması için hem Kızılay'a hem de dünyadaki yardım örgütlerine teklif götürdüğünü, bu teklifin de olumlu karşılandığını vurguladı.

  Deprem bölgesinde bu felaketten bire bir etkilenerek travma yaşayanların tedavisi amacıyla açılmış olan psiko-sosyal araştırma ve tedavi merkezlerinin başarılı bir hizmet vermekte olduğunu kaydeden Gönen, bu merkezlerin personel ve diğer hizmet koşullarının kapsamını genişletecek çalışmaların da yapılması için gerekli protokollerin imzalandığını söyledi.

  Ertan Gönen, halen bölgede faaliyet göstermekte olan kan merkezlerine takviye amacıyla gezici kan toplama araçlarının alınacağını belirterek, bu araçlardan 6'sının yakında Türkiye'ye getirileceğini ifade etti.

  Gönen, tüm bu çalışmalarla deprem bölgesine verilen hizmetlerde önemli bir mesafenin katedildiğini vurguladı. (aa)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı