Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kızılay Şube Başkanı'na dolandırıcılık davası

  ADAPAZARI(Sakarya), (DHA)
  27 Ocak 2011 - 18:03Son Güncelleme : 27 Ocak 2011 - 18:03

  TÜRK Kızılayı Sakarya Şube Başkanı Şaban Kaludra hakkında, Kızılay Genel Merkezi’nin özürlü çocuklara dağıtılmasını istediği 150’şer TL’lik zekat yardımını, muhasebeciliğini yaptığı Özet Otistik Berkezi’nde kalan çocukların isim listesini verip, merkezin sahibi tarafından alınmasını sağladığı iddiasıyla ’usulsüzlük ve nitelikli dolandırıcılık, zimmet’ suçundan Ağır Ceza Mehkemesi’nde dava açıldı.

  Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ’Nitelikli dolandıcılık’ davasına konu olay ihbar üzerine ortaya çıktı. Adapazarı Kızılay Şube Başkanlığı yapan Şaban Kaludra, Kızılay Genel Merkezi’nin ihtiyaç sahibi özürlü çocuklara 150’şer lira zekat yardımı yapılması yönündeki kararının ardından, muhasebeciliğini yaptığı Özel Otizm Merkezi’nde kalan 20 çocuğun isimlerini bildirdi. Genel merkez de bu çocukların adına Ziraat Bankası’na 150’şer lira yatırdı. Müfettiş raporuna göre Özel Otistik Merkezi’nin sahibi olan Gülser Ergün, bu paraları çocukların ailelerine bankadan çektirip kendisi aldı.

  Ancak bir ihbar üzerine üzerine Kızılay Genel Merkezi tarafından Adapazarı Şubesi’nde inceleme yapıldı. Bu inceleme sonrasında da 3 kişiden oluşan bilirkişinin hazırladığı 3 sayfalık raporda Kızılay Adapazarı Şube Başkanı Şaban Kaludra’nın, zekat yardımından 300 lira ücretle defterlerini tuttuğu otistik merkezinde kalan özürlü çocukların yararlanmasını sağladığını belirtti. Kızılay Adapazarı Şube Başkanı Şaban Kaludra yakında başlayacak olan davadan haberinin olmadığını ileri sürerken, "Dava açıldığını sizden duydum. Daha önce bu iddialar gündeme geldiğinde poliste ifade vermiştim. Hakkımda açılan davadan haberim yok" dedi.

  Şaban Kaludra dava konusu yardımlarla ilgili olarak da, "Kızılay Genel Merkezi zekat yardımı yapılacağını belirterek, bizden özürlü çocukların listesini istedi. Ben de listeyi hazırlayıp gönderdim. Genel Merkez kime ne vermiş, nasıl vermiş bilemiyorum" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı