Kızılay, kurbanı görüntülü kesecek

Hürriyet Haber
15 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 14 Kasım 2009 - 21:55

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, kurban bağışlarıyla ilgili 4 yıldır “Kızılay Modeli” oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, “Kurban bağışında bulunanlara birer konserve kuşbaşı et ve kıyma ile teşekkür belgesi, kurbanın kesilişini gösteren görüntüleri de CD ile göndereceğiz” dedi. Küçükali, kurum olarak tüm kurbanları Et Balık Kurumu’nda kestirdiklerini kaydetti.

Çifte veteriner gözetimi

Kesimde Et Balık Kurumu’nun veterinerinin hazır bulunduğunu, bununla yetinmeyerek Veterinerler Birliğinden bir veterinerin de kesim sırasında görev alacağını ifade eden Küçükali, bu veterinerlerin kesim yeri koşullarının yeterli olup olmadığını, kesimin uygun şekilde yapılıp yapılmadığını denetleyeceğini bildirdi. Küçükali, din görevlisinin de kesimin dini kurallara göre yapılmasına yardımcı olduğunu, vekaletle kurban kestiren kişilerin kesim öncesi isimlerini okuyarak dini vecibeleri yerine getirdiğini, bunun dışında yine Türk Noterler Birliği ile yaptıkları işbirliği sayesinde tüm kesimlerin noter huzurunda gerçekleştirildiğini belirtti.

Onay yoksa, kesim yok

Kesimin, veterinerler ve din görevlilerinin onayı ile yapıldığını, görevli noterin de tüm işlemlerin kurallara uygun şekilde yapıladığına ilişkin onayının olacağını vurgulayan Küçükali, “Din görevlileri, veterinerler veya noter eğer koşulları onaylamazsa kesim gerçekleşmeyecek” diye konuştu.

AB’den heyetler gelecek

Küçükali, şunları dile getirdi: “Türkiye, Avrupa Birliğine girmeye aday bir ülke. Yine Kurban Bayramı öncesi AB’den heyetler inceleme için Türkiye’ye gelecek. Biz saçı sakalı birbirine karışmış, elinde bıçakla kaçan kurbanı kovalayan kasap görüntülerinin oluşmasını istemiyoruz. Bu nedenle uygulayacağımız modelle hem dini kurallara hem de sağlık koşullarına uygun kurban kesimi olmasını istiyoruz. Ayrıca, Türkiye’de her Kurban Bayramı öncesi yaklaşık 2 milyon kurban kesildiği söyleniyor. Bir kurbandan ortalama net 15 kilo et alındığını var sayarsak bu 30 milyon ton et eder. Türkiye’de 10 milyon hane olduğu düşünülürse bu kesen kesmeyen her haneye 3 kilo et girmesi demek.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı