SAKARYA HABERLERİ

Kızılay Kan Merkezi Doktoru Mustafa Kalac:

IHA
07.10.2015 - 12:55Son Güncelleme :

KIZILAY KAN MERKEZİ DOKTORU MUSTAFA KALAC, YAZ AYLARINDA YAŞANAN DÜŞÜŞÜN STOKLARI ETKİLEDİĞİNİ İFADE ETTİ

IHA

Kızılay Derneği Sakarya Şubesi Kan Merkezi Doktoru Mustafa Kalac, Kızılay’ın parayla kan sattığı iddialarının dedikodudan ibaret olduğunu ifade ederek, “Kızılay kişiye kan kesinlikle satmaz, hastane teklif ederse tedarik eder” dedi.
Kızılay Derneği Sakarya Şubesi Kan Merkezi Doktoru Mustafa Kalac, Sakarya’nın kan ihtiyacı, stoklardaki durum ve kan bağışı konularında açıklamalarda bulunurken, sosyal medyada yer alan ‘Kızılay’ın parayla kan sattığı, toplanan kanların IŞİD’e gittiği’ yönünde yazılanların halk arasında yayılan dedikodudan ibaret olduğunu söyledi.
“YAZ AYLARINDAKİ DÜŞÜŞ STOKLARIN ERİMESİNE SEBEP OLDU”
Sakarya’nın kan ihtiyacının toplananından fazla olduğunu ifade eden Dr. Kalac, kan bağışının Ramazan ayı öncesi ve sonrasında azaldığını belirterek, “Sakarya’nın kan ihtiyacının önemli bir kısmını Sakarya Üniversitesi’nden karşılıyoruz. Okulların kapanması, Ramazan ayı ile birlikte yaz aylarındaki düşüş stokların erimesine sebep oldu. Bu aydan itibaren bağış artmaya başlıyor. Bizim için bağışın sürekliliği önemli. Şu ayda şu kadar çok topladık gibi bir düşüncemiz yok. Kan her zaman lazım bir gün değil” dedi.
“BEN VERMEZSEM NE OLUR Kİ?”
Kan bağışı konusunda vatandaşımızda ‘ben vermezsem ne olur ki?’ düşüncesi olduğunu belirten Kalac, “Kan’a ihtiyaç her zaman vardır ancak insanımız başına gelmeden farkına varmıyor. Afişler, reklamlarla kan bağışı bilinci oluşturulmaya çalışılıyor. Eğer ki sürekli bağışçı olunsa bu reklamlara da ihtiyaç kalmaz. Bir erkek yılda 4 defa, bayan ise 3 defa kan verebilir” ifadelerini kullandı.
“KIZILAY KİŞİYE KAN SATMAZ”
Sosyal medyada yazılan ‘Kızılay’ın parayla kan sattığı, toplanan kanların IŞİD’e gönderildiği’ şeklinde yapılan paylaşımların halk arasında yayılan dedikodulardan ibaret olduğunun altını çizen Kalac, “Kızılay kesinlikle parayla kan satmaz. Kişiye de kan satılmaz, hastaneler teklif ederse tedarik eder” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Kızılay Kan Merkezi Doktoru Mustafa Kalac: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 12 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kızılay Kan Merkezi Doktoru Mustafa Kalac: haberi güncellenecektir.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  07:39
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  16:15
 • Akşam
  18:45
 • Yatsı
  20:04
Sayfa Başı