ANKARA HABERLERİ

Kızılay’da tek odadan Maltepe’de dev plazaya

MS Veli SARITOPRAK
08.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Kurduğu Teleses’le Kızılay Metrohan’da tek odalı küçük bir iş yerinden bugün Maltepe’de bir plaza binasına sahip olan Recep Uzelli, yeni projelerini Ankara Hürriyet’e anlattı. Uzelli, 2003 yılından beri yatırım yaptıkları Laxon projesinin Ar-Ge çalışmalarını ve üretim sürecini Kanada’dan Türkiye’ye taşımak istediklerini söyledi.

MS Veli SARITOPRAK

PATRON Patronanın bu haftaki konuğu Recep Uzelli oldu. 1990’lı yıllarda tek başına şirketlere, kurum ve kuruluşlara telefon santrali monte ederek iş hayatına atılan Recep Uzelli bugün Ankara’nın en büyük özel bilişim şirketler grubunun sahibi ve yanında 300’e yakın kişi çalışıyor.

VELİ SARITOPRAK : Genç bir patron olarak, iş hayatına yeni başlayan genç işadamlarına neler söylemek istersiniz?

RECEP UZELLİ: Muhakkak ki iş hayatı kolay değildir. Özellikle bir girişimci olarak iş hayatının içinde yer alıyorsanız işiniz daha da zor. Çünkü girişimcilik çok yönlü bir süreçtir. Hem yaratıcılık, hem de strateji ister. Bu yüzden girişimcilik gençken daha kolaydır. İnsanlar gençken daha yaratıcıdır, daha kolay risk alabilirler. Ancak, gençken eksik olan stratejidir. Stratejik düşünce işte girişimcileri, sanatçılardan farklı kılan yöndür. Çalışmak ise bu sürecin ikincil unsurudur. Yani yüzde yüz verimlilikle çalışmaktan bahsetmiyorum. Bir girişimci kendi kapasitesinin en az üç-beş katı çalışmalıdır. Çalışmalıdır ki, kendisinden daha fazla imkánlara sahip olan rakipleri ile arasındaki mesafeyi kapatabilsin.

TEKNOLOJİ HIZLI DEĞİŞİYOR

V.S: Bu sene şirketinizin 20. yılını kutluyorsunuz. Hedeflerinize ulaştınız mı?

R.U: İş hayatında hedefler bitmez. Her hedefin önünde mutlaka yeni bir hedef vardır. 20 yıl önce bugünkü geldiğimiz noktaları tahmin edemezdik. Bilim ve teknoloji o kadar hızlı değişiyor ki, artık projeksiyonlar birkaç sene için yapılabiliyor. Çünkü gerçekten teknolojinin yarattığı kolaylıklar ve yeni deneyimler tüm toplumun yaşam şeklini, algısını değiştiriyor. Eski alışkanlıklar yok oluyor, yeni deneyimler geliştiriliyor. Bundan 20 sene öncesinde insanlar birbirine tebrik kartı yazarken bugün artık sesli ve görüntülü MMS gönderiyorlar. Üçüncü nesil mobil teknolojilerin uygulanması ile birlikte görüntülü arama hayatımıza girecek. Teleses tüm bu teknolojileri müşterileri ile buluşturmaya devam edecek. İthalata dayalı ve katma değer üretmeyen bir iş modeli sürdürülebilir değildir. Teleses 2003 yılından itibaren başlattığı ArGe yatırımlarını genişletmek durumundadır. Teleses, gerek Laxon markası ile DECT Telsiz Telefon kategorisinde ve gerekse de MobiArts’ın geliştirildiği katma değerli ürünler ile kısa zamanda oldukça önemli mesafeler kaydetmiştir.

V.S: Laxon’dan bahsedecek olursakÖ Önümüzdeki dönemde sanırım bu marka ile önemli açılımlar yapmak istiyorsunuz.

R.U: Laxon projesi 2003 yılından beri yatırım yaptığımız bir marka projesi. Kanada’da ArGe ve tasarımlarını yaptığımız ve üretimleri yine yurtdışında yaptığımız Laxon’un, tüm ArGe ve üretim süreçlerini Türkiye’ye taşımak istiyoruz. Bunu yapmak elbette ki kolay değil. Ekonomi’deki gelişmeler, ArGe politikaları, vergi ve istihdam politikaları bu konudaki stratejimizin yönünü belirleyecek. Türkiye’nin bundan sonra yapması gereken tüm kaynaklarını üretime kanalize etmektir. Diğer taraftan grup şirketlerimizden MobiArts’ın ürettiği mobil alarm, telemetri ve FCT gibi ürünler Suudi Arabistan, Macaristan, Danimarka gibi ülkelere ihraç ediliyor. Hedefimiz bu ülkelerin sayısını artırmak. Türkiye artık teknoloji transfer eden bir ülke konumuna yükselmelidir. Bunu da ancak insan kaynaklarını iyi yöneterek yapabilir.

İşadamı eğitimli olmalı

V.S: Sizce bir işadamı içinde yaşadığı toplumu için neyi ifade etmeli?

R.U: Ne için çalışıyoruz? Daha iyi yaşamak için, Daha sağlıklı, daha mutlu bir toplum için. Bir işadamı için, içinde yaşadığı toplumun kalitesi, bir fidanın yetiştiği toprağın kalitesi gibidir. Eğer toprak yeterli derecede gerekli minerallere sahip olursa fidan büyür, ağaç olur. Üzerinde yetiştiği toprağı tutar, onu erozyona kaptırmaz. Meyve verir, tohum döker. Bir işadamının görevi de içinde bulunduğu toplumun mutluluğuna katkıda bulunmaktır. En önemli şey kuşkusuz eğitimdir. Eğitimin bir toplumun en önemli itici gücüdür. Geçtiğimiz sene Kırıkkale’de 32 derslikli, yaklaşık 1200 öğrenciye hizmet verebilecek bir ilköğretim okulu ve bir kreş hizmete açtık. Önümüzdeki dönemde de bu tür sosyal sorumluluk projelerinin içerisinde mutlaka yer alacağız. Yine başarılı öğrencilere burs vermeye devam ediyoruz.

Demokratik bir iş ortamı yaratmaya çalışıyoruz

V.S : Çalışanlarınızla ilişkileriniz nasıl? Nasıl bir politika izliyorsunuz.

R.U: Teleses öteden beri çalışanları ile çok özel bir ilişki kurmuştur. İş arkadaşları demek daha uygun olur herhalde. Herkesin fikirlerini özgürce iş süreçlerine katabildiği, oldukça demokratik bir iş ortamı yaratmaya çalışıyoruz. Çünkü en yeni başlayan iş arkadaşımızdan, en tepedeki yöneticimize kadar, herkesin ortak bir amacı var: yaptığımız işi en iyi şekilde yapmak. Ve bunu tek tek değil şirket olarak iyi yapmak. Çünkü müşteri herhangi bir aksaklığı bireysel olarak algılamıyor, şirketin bir davranışı olarak algılıyor. Dolaysıyla, şirket ortak bilincini oluşturabilmek çok önemli. Bu şirkette çalışan herkesin oluşturduğu bir ortak akıldır. İşte iyi bir patron bu ortak akılın kalbidir. İşte bu kalp tüm herkes için gerekli olan iş motivasyonunu sağlar. Teleses’te yaratılan bu iş mutluluğu 280 çalışanımızla birlikte bizi daha iyi işler yapmak için yüreklendiriyor.

Asgari ücretli asgari fitreye razı

ASGARİ
Ücretle Çalışanlar Derneği Başkanı Kazım Çorap, geçim sıkıntısı içinde olan asgari ücretlilerin, "asgari fitreye talip olduklarını" söyledi. Çorap, dernek genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında asgari ücretin, bir ailenin ancak 15 günlük ihtiyacını karşılayabildiğini dile getirdi. Bir ailenin aylık açlık sınırının 860 YTL olduğuna işaret eden Çorap, 419 YTL olan asgari ücretle geçinmenin mümkün olmadığını söyledi. Asgari ücretlinin 385 YTL’lik kirayı ödedikten sonra elinde 34 YTL kaldığını anlatan Çorap, "ramazan ayı dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı fitreleri açıklamış bulunuyor. Kişi başına düşen fitre en az 5 YTL. Bu rakam, bir kişinin günlük gıda ihtiyacını karşılayabileceği rakamdır. Asgari ücretliler olarak asgari fitreye talibiz" dedi.

Asgari ücretlilerin, "tescilli köle" gibi çalıştırıldıklarını söyleyen Çorap, derneklerinin faaliyete geçmesinin ardından üyelerin korkutulup sindirildiğini, işçilerin dernekle görüşmelerinin engellenmeye çalışıldığını savundu.

Çorap, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na asgari ücretlilerin sorunlarıyla ilgili dilekçe vermiş olmalarına rağmen herhangi bir sonuç alamadıklarını vurgulayarak, yetkilileri biran önce asgari ücretlilerin sorunlarına eğilmeye ve günün koşullarına uygun çağdaş bir ücret ve çalışma ortamı oluşturmaya çağırdı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kızılay’da tek odadan Maltepe’de dev plazaya haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı