Gündem Haberleri

  "Kızılay 100 bin kişiye yemek verebilir"

  Ankara
  20.03.2005 - 09:55 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, olası afetlerde imdada koşan Türkiye Kızılay Derneği’nin bir defada 100 bin kişiye yemek verebilecek kapasitede olduğunu bildirdi. Aksu Kızılay depolarında halen toplam 185 bin 510 kişinin yararlanabileceği 37 bin 102 geçici barındırma çadırı ile 240 bin 021 battaniyenin bulunduğunu belirtti.

  CHP Antalya Milletvekili Osman Özcan’ın konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Aksu, halen Kızılay stoklarında toplam 42 bin 319 çadırın bulunduğunu, bunlardan 37 bin 102’sinin afetlerde ortalama beşer kişilik ailelerin kullanımına uygun geçici barındırma çadırlarından oluştuğunu ifade etti. Geriye kalan 5 bin 217 çadırın ise afet malzemesi depolama ve genel maksat çadırı olarak kullanıldığını açıklayan Aksu, Türkiye genelindeki Kızılay depolarında toplam 240 bin 21 adet battaniye bulunduğunu da bildirdi.

  ENJEKTÖRLER, AİLE ŞİRKETİNDEN

  Kızılay’ın tıp merkezlerinde kullanılan çeşitli boyutlardaki steril enjektörlerin, Kızılay’ın yüzde 53 hissesine sahip olduğu, Medplast Sağlık Araç ve Gereçleri Üretim ve Pazarlama A.Ş.’den satın alınarak, ihtiyaç duyulan merkezlere gönderildiğini kaydeden Bakan Aksu, "Halen Kızılay Derneği’nin depo stoklarında kullanıma hazır enjektör bulunmamaktadır" dedi.

  100 BİN KİŞİYE YEME

  Aksu, Kızılay’ın seyyar mutfaklarında bir öğünde toplam 100 bin kişiye sıcak yemek çıkarılabildiğini, bunun için depolarda faal durumda 100 seyyar mutfağın bulunduğunu da bildirdi.

  Afet meydana geldiğinde, gıda malzemelerinin anında karşılanmasının güçlüğü nedeniyle ancak birkaç gün için çıkarılabilecek sıcak yemek kadar gıda malzemesinin depolanabildiğini anlatan Aksu, uzun süre depolarda tutulan gıda malzemesinin bozulabileceğini anımsattı. Aksu, oluşabilecek sağlık ve ekonomik sorunlar nedeniyle bunun tercih edilmediğini aktardı.

  İçişleri Bakanı Aksu yine bu kapsamda, Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Yasa uyarınca yürürlükteki yönetmelik sayesinde afetin yaşandığı mahalli mülki amirin, "hiçbir kayda ve merasime tabu olmaksızın, tedavi, kurtarma, yedirme, giydirme, barındırma gibi işlerin gerektirdiği acil satın almaları ve kiralamayı yapmaya yetkili olduğunu" bildirdi. Bu sayede Kızılay’ın il/ilçe kriz merkezleriyle koordineli çalışmasıyla, sıcak yemek çıkarılması için gerekli gıda malzemelerinin bu merkezlerce alındığını anlatan Aksu, afet sonrasında Kızılay’ın alımını yaptığı kuru gıda paketlerini afetzedelere dağıttığını ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı