« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kızıl: Hoca kesinlikle yabancı olacak

Futbol Federasyonu milli takımlar sorumlusu Levent Kızıl milli takımın yeni hocası kesinlikle yabancı olacak dedi...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Futbol Federasyonu milli takımlar sorumlusu Levent Kızıl milli takımın başına getirilecek ismin kesinlikle yabancı olacağını açıklarken, yurtdışında oynayan ancak milli takıma gönderilmeyen bazı futbolcuların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gitmeye hazırlandığını söyledi.

Radyospor'da yayınlanan Aydın Cingöz'le Haber Aktif programına katılan Levent Kızıl sözlerine Nijerya'da düzenlenen FIFA 17 yaş altı Dünya Kupası'na katılan futbolcularımızı överek başladı. 17 yaş altı milli takımının saha ve diğer şartlara rağmen çok iyi oynadığını söyleyerek başlayan Kızıl, "Buraya gitmeden iki hafta önce hastalıklara karşın iğne oldular. Oraya gittiler elverişsiz saha şartlarında çalıştılar. Gruplarda da ilk iki maçlarını kazandılar. İyi gidiyorlar." dedi.

AİHM’E GİDECEK FUTBOLCULAR VAR
Milli takımların genç yaşlarda başarılı olduğunu ancak bu milli takımlarda başarılı olan Mesut Özil gibi isimlerin diğer ülkelere kaptırıldığının hatırlatılması üzerine, "Diğer devletler daha ilkokuldan itibaren çocukları tutmaya başladılar. Çifte pasaport vermemeye başladılar ve gençleri kendilerine bağlama konusunda inanılmaz şartlar getirdiler. Yabancı ülkeler için oynamaları durumunda pasaportlarını almayla tehdit ettiler. Ülke federasyonlarıyla görüşüyoruz ancak onlar da kendilerini haklı görüyorlar. Futbolcuya biz yatırım yapıyoruz diyorlar, futbolcuların da gitmelerine izin vermiyorlar." şeklinde konuştu.

Bazı gurbetçi futbolcularımızın kendilerine getirilen zorluklar nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM)'ye gitmeye hazırlandığını belirten Levent Kızıl, "Çoğu Türk milli takımında oynamak istiyor. Ancak pasaportları alınıyor veya ailelerine çeşitli zorluklar dayatılıyor. Onlar da bunlardan AİHM'ye gidecekler." dedi.

YENİ HOCA KESİNLİKLE YABANCI OLACAK
Milli takım teknik direkötrü yerli mi yabancı mı olacak şeklindeki soru üzerine Kızıl, tartışmaya son noktayı koydu. Kızıl, "Teknik adam arayışları yakın zamanda sonuçlanacak. Türk milli takımının başına en uygun, en kaliteli adamı getireceğiz, kimse merak etmesin. Kesinlikle yabancı olacak. Yabancı hocanın yardımcısı da Türk olacak." cevabını verdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz