Gündem Haberleri

  Kızıl gezegene kesin dönüş

  Hürriyet Haber
  26.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollandalı bir işadamı 2023’te Mars’ta bir uzay kolonisi oluşturacağını iddia etti. Bu eşsiz deneyime Türkler de katılabilir. Ama dünyaya bir daha geri dönmemeyi kabul etmek şart.

  HOLLANDALI bir girişimci Mars’a insan göndermeye kararlı. Bas Lansdorp’un (35) kurduğu Mars One adlı şirket gelecek yıl dünyanın dört bir yanında çekiliş düzenleyecek ve 40 kişiyi muhtemelen ABD’de bir çölde kuracağı “yapay Mars kolonisinde” üç ay eğitecek. Bu eğitimi geçen 10 kişi 2023’te yapılacak ilk insanlı Mars yolculuğunun ekibi olacak.

  2016’da yük gemisi gidecek

  Ancak bu yolculuğa katılacakların çok önemli bir koşulu kabul etmesi gerekiyor: Mars’a gidenler bir daha geri dönemeyecek. İlk ekibe 2025 yılında dört kişi daha katılacak. Mars’a giden ilk ekip orada bir “yaşam alanı” bulacak. Mars One bunun için 2016’da Mars’a bir “yük gemisi” gönderecek. Şirket iki yıl sonra bu kez bir Mars aracını kızıl gezegenin tozlu yüzeyine indirecek.

  Su bile üretecekler

  2023’e kadar 10 kişinin su, yiyecek ve oksijen üretebileceği bir “koloni” kurulmuş olacak. İşadamı Lansdorp’a göre Mars’ta bir koloni kurmak, gidenleri Dünya’ya geri getirmekten daha kolay.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı