Dünya Haberleri

  Kızıl Danny ile söz düellosu

  Ayten SERİN /İSTANBUL
  28.11.2001 - 02:03 | Son Güncelleme:

  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanları Kürşat Eser ile Daniel Cohn Bendit arasında, söz düellosu yaşandı. ‘Kızıl Danny’ lakaplı Bendit, ‘Türkiye’nin AB'ye giriş kapısı Kıbrıs'tır' derken, Eser, ‘İkisi birbirlerinden ayrı konulardır’ yorumunu yaptı.

  Toplantı sonunda düzenlenen basın toplantısındaki atışma, basın mensubunun ‘Kıbrıs kendi sorunlarıyla AB’ye girerken, Türkiye'nin Kıbrıs'taki sorundan ötürü AB'ne girememesi çifte standart değil mi?' sorusu üzerine alevlendi.

  Cohn Bendit: Tek bir Kıbrıs var. Kıbrıs'ı bir bütün olarak entegre etmekten bahsediyoruz. Eğer Kıbrıs'ın işgal altında olan bir alanı varsa, o AB'ye giremeyecek ama adanın tamamı birliğe alındığında işgal altında olan bölümün entegrasyonu söz konusu olacaktır. Bu konu 2004 yılının sorunu olacaktır. Avrupa'da şu andaki hissiyat ‘Biz Kıbrıs’ı üye olarak istiyoruz' yolundadır.

  Kürşat Eser: Siz 1974'te yapılan harekatın neden yapıldığının derinliğine inmezseniz, tabii ki ‘Oradaki insanlar işgalcidir’ diyebilirsiniz. Türkiye-AB ilişkisi ayrı olaydır, Kıbrıs ayrı bir olaydır.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı