Ege Haberleri

EGE

  Kızıl Avlu’ya dev heykel

  Cevdet ŞEN, BERGAMA (DHA)
  07 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 06 Eylül 2012 - 17:19

  ALMAN Arkeoloji Entitüsü tarafından restoresi yürütülen Bergama Kızıl Avlu içinde Mısır Mitolojisi’ndeki tanrıçalarından Sekhmet heykelinin tamamlanmak üzere olması nedeniyle Almanya’nın İzmir Konsolosu Margit Haberle’nin de katıldığı basın toplantısı düzenlediALMAN Arkeoloji Entitüsü tarafından restoresi yürütülen Bergama Kızıl Avlu içinde Mısır Mitolojisi’ndeki tanrıçalarından Sekhmet heykelinin tamamlanmak üzere olması nedeniyle Almanya’nın İzmir Konsolosu Margit Haberle’nin de katıldığı basın toplantısı düzenledi

  Bergama (Pergamon) kazasısının Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün önemli çalışmalarından biri olduğunu ifade eden Enstitü Başkanı Prof. Dr. Felix Pirson, “Her yıl binlerce akademisyen kazıları izlemek için Bergama’ya geliyor. Enstitü olarak sürdürdüğümüz konservasyon projelerimiz gerek Alman Hükümeti gerekse Türk Hükümeti tarafından desteklenmekte. Proje bugün deneme amacıyla konulan figürün gelecek yıla kadar zemin kaplamaları parçalarıyla duvar donamınları da tekrar inşaa edilecek ve böylece ziyaretçiler Kızıl Avlu’yu çevreleyen avluların bir zamanlar sahip olduğu muhteşem donanımının orjinal etkisini mimari bir deneme olarak gözlerinde canlandırabilecekler” dedi.
  Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, yaklaşık 130 yıldır Alman Arkeloji Enstitüsü ile ortak çalışıldığını belirterek, “İnanıyorum ki bu güzel çalışmalar neticesinde 2013 yılında Unesco Dünya Kültür Miras listesine gireceğiz” diye konuştu.


  MUHTEŞEM BİR YAPIT
   Alman Arkeoloji Enstitüsü Başkan vekili Bergama Kazısı Başkanı Martin Bachman “Kızıl Avlu muhteşem bir yapıt. 200 metre uzunluğunda iki kuleli güneyinde, zamanında bölgenin en önemli kilisesini barındıran bu yapının bir figürünün tamamlamak üzere olmanın mutluluğu içindeyim. Sekhmet heykeli toplam 8.5 metre yüksekliğinde olacak. Bizler şu an 6 metrelik bölümünü tamamladık 6 metrelik bölümünün ağırlığı 130 ton. Alt kaide ve şapkasını da bitirdikten sonra eseri tüm dünyaya gösterebileceğiz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı