Gündem Haberleri

  Kızgın polis işyeri sahibini yaraladı

  Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR,(DHA)
  28.07.2007 - 16:48 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’da polis memuru Mustafa Kasap, aldığı bir televizyonun bozuk olduğunu söyleyip değiştirmesini istediği mağaza sahibi Ali İhsan Çelebi’nin kendisini servise yönlendirmesine kızıp, tabancasıyla ateş açarak yaraladı. Çelebi, aldığı 3 kurşunla hastanede tedavi altına alınırken, polis memuru Kasap çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İHD Diyarbakır Şubesi açıklamayla bu durumu kınadı.


  Diyarbakır’da Alişan Polis Merkezi’nde görev yapan polis memuru Mustafa Kasap, Yenişehir Semtinde bulunan bir elektronik mağazasından aldığı televizyonun bozuk olduğu gerekçesiyle iş yeri sahibi Ali İhsan Çelebi'ye başvurdu. İddiaya göre Çelebi, Kasap’ı yetkili servise yönlendirdi. Ancak aradan yaklaşık 2 ay geçtikten sonra tekrar mağazaya eşi ve çocuklarıyla giden Kasap, bu kez televizyonunun değiştirilmesini istedi.

  Ali İhsan Çelebi, televizyonu kendilerinin değiştiremeyeceğini söylemesi üzerine, işyeri sahibi ile polis memuru arasında tartışma çıktı. Görgü tanıklarını ifadesine göre tartışma sırasında polis memuru Kasap, küfür edip Çelebi’ye yumruk attı. Ardından da belindeki tabancayı çıkarıp ateşlemek isterken Çelebi eline sarıldı. Bu sırada tabancadan çıkan 3 kurşun Çelebi’nin bacaklarına saplandı. Olayın ardından polis memuru ailesiyle birlikte Yenişehir Polis Merkezi’ne giderek teslim oldu. Çelebi ise yakınları tarafından hastaneye kaldırıldı.


  Polis memuru Mustafa Kasap çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İHD Diyarbakır Şube Başkanlığı, Kasap’ın tutuksuz yargılanmasına yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

  Açıklamada, “Tutuksuz yargılanan şüphelinin tutuklanmaması toplumda bir çifte standart düşüncesine neden olmuştur. Halbuki CMK’un 100’ncü maddesi kapsamında bulunan tutuklanmayı gerektirecek, hallerden biri olan delillerin henüz toplanmaması, mağdur Ali İhsan Çelebi’nin hastanede olması ve hastane raporlarının düzenlenmemesi noktası gözardı edilmiştir. Şüphelinin polis memuru olması ve ayrıca görevi gereği silah ile bu eylemi gerçekleştirmesi tutuklanmasını gerektirecek hal olduğu halde tutuklanmaması toplumda ve biz insan hakları savunucuları arasında büyük bir kaygı yaratmıştır” denildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı